تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 95587 تاریخ انتشار : 10 اسفند 1401

دکتر مرتضی اعلمی مدیر عامل سازمان اتکا در حاشیه نمایشگاه توانمندی های این سازمان در پاسخ به سوال خبرنگار صدای پول درباره برنامه های این سازمان برای پرورش آبزیان،گفت: شیلات یکی از کسب و کارهایی است که در ۵۰ سال آینده مورد توجه کصورهای جهان قرار دارد.این موضوع با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی ها تشدید می شود.
اعلمی افزود: تغییرات اقلیمی کشورهای جهان را مجبور می کند تا پروتئین مورد نیاز را از طریق دریا تامین کنند  و برای آن برنامه های گسترده ای را تدارک دیده اند.
وی تاکید کرد: سازمان اتکا نیز با توجه به اهمیت موضوع از دو سال گذشته در این بخش فعال شده است و نسبت به پرورش ماهی و تولید محصولات آبزیان اقدام کرده است.
اعلمی بیان کرد:سازمان اتکا در سال اول آغاز فعالیت در این زمینه یک هزار تن و در سال دوم دو هزار و ۶۰۰ تن از محصولات آبزیان و پرورش ماهی را تولید کرده است.
رییس هیات مدیره سازمان اتکا گفت: تغییرات آب و هوایی و چالش ها در این حوزه به خصوص کمبود آب و منابع آبی و خشکسالی و کمبود بارش و افت کیفیت خاک، مسائل و موضوعات طبیعی که پیرامون کشور ماست.
وی ادامه داد:همچنین موضوعات سیاسی و اقتصادی و فشار تحریم، موضوع امنیت غذایی را دارای اهمیت می کند . اقتصاد مقاومتی با برنامه ریزی و مشارکت دستگاه های ذی ربط که توجه زیادی  به حفظ منابع آبی و موضوعات تولید و روند رونق تولید دارد، راهگشاست.
دکتراعلمی افرود: درمسائل خرد و کلان با بهره‌گیری از الگوی اقتصاد مقاومتی می توان به  موفقیت های موثر و کارآمد رسید.
وی اظهار کرد: در سیاست های کلان از جمله سیاست های پولی، مالی، ارزی و واردات و در سیاست های خرد بخصوص توجه به دهک‌های پایین خانواده، بحث قیمت که تاثیر بسیار زیادی در تامین امنیت غذایی دارد،می توان با الگوپذیری از اقتصاد مقاومتی به موفقیت‌های خوبی دست یافت.
رییس سازمان اتکا بیان کرد:موضوعات دانش بنیان، نوآوری ، مطالعات علمی حوزه های فناورانه و هوشمندسازی فرایند هایی که درگیر تولید امنیت غذایی هستند نیز می تواند به موفقیت امنیت غذایی کمک کنند.
مدیرعامل سازمان گفت: این نمایشگاه  بخشی از دستاوردهای یک ساله  اتکا می باشد که توانسته به رشد خوبی دست پیدا کند و ما این موضوع را ابتدایی ترین قدم ولی موفق می دانیم و امیدواریم با بهره گیری از الگوهای موفق اقتصاد مقاومتی و تدابیر مقام معظم رهبری و اسناد مصوب شده ستاد کل نیروهای مسلح و برنامه پنج ساله اتکا رو به جلو حرکت کنیم.
اعلمی در بحث توزیع عادلانه اقلام اساسی قبل از ورود به ایام پر گردش و پرفروش پایان سال گفت : با برنامه ریزی هایی که در گروه بازرگانی انجام شده خوشبختانه به میزان کافی اقلام اساسی مورد نیاز جامعه هدف و مردم در سازمان اتکا تولید شده است . برای این کار احتیاج به تامین منابع اولیه تولید محصولات و تولید منابع مالی بود که با برنامه ریزی هایی که انجام شد در خصوص توزیع کالا مشکل خاصی نداریم
وی گفت: طرح فجر ۴۴ که در دهه فجر اجرا شد یکی از چندین طرحی می باشد که در اسفند ماه داشتیم و این طرح با طرح فجر تا فطر مقارن شده است که تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دار می‌باشد و در فروشگاه‌های اتکا قابل اجراست.
رییس هیات مدیره سازمان اتکا در مورد موضوع بذر گفت: با توجه به اهمیت ویژه و مشکلات ارزی کشور در تامین بذر مورد نیاز و با توجه به تراریخته بودن بعضی از بذرها و آلودگی آنها سازمان اتکا با توجه به برنامه ریزی که در خصوص تولید بذر انجام داده توانسته به نتیجه خوبی دست پیدا کند، ما این اطمینان را به مصرف کنندگان بذرسازمان اتکا می‌دهیم که این بذورات دارای کیفیت بالا می باشد.
دکتراعلمی در خصوص طیور با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان اتکا نسبت به بازار پایان سال و اینکه خوراک طیور از نهادهای اصلی می باشد؛گفت: سازمان اتکا از قبل با برنامه ریزی که نسبت به تامین خوراک طیور داشته در حال حاضر مشکل خاصی نسبت به  تامین مرغ (مرغ کامل و بسته بندی)  ندارد و قیمت در سازمان اتکا نسبت به سایر مراکز توزیع رقابتی تر و از نظر سلامت و ایمنی هم در این مورد نظارت کافی وجود دارد.
وی افزود: یکی از اقلام مورد نیاز مردم که گاهی موجب نگرانی از نظر کمبود کالا می شود حوزه روغن است ؛در سازمان اتکا با توجه به تولید بالای ۹۰ درصد و با توجه به افزایش ظرفیت تولید، امسال توانستیم از چندین بحران عبور کنیم.
اعلمی در بحث فروش اینترنتی گفت: فروشگاه اینترنتی در سازمان اتکا قابل عرضه است؛ ولی چون از نظر زیر ساختی باید تقویت شود ما کمی تامل داریم تا بتوانیم رضایت حداکثری جامعه هدف را کسب کنیم.

Twitter Google+ Facebook
86 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها