تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 75411 تاریخ انتشار : 14 آذر 1400

 

اختصاصی/

 

محمد رضا  جواهری مدیر عامل گروه مالی بانک مسکن گفت:در نهضت ملی مسکن، بر اساس قانون صندوقی شکل می گیرد که بانک ها مکلف شده اند ۲۰ درصد از محل تسهیلاتی که پرداخت می کنند را به این صندوق منتقل کنند.در مجموع در این صندوق باید ۳۶۰ هزار میلیارد تومان منابع تامین شود که یکی از محل های این تامین ۲۰ درصد تسهیلات بانک ها است و مانده این میزان از محل های دیگر تامین می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای پول؛ وی در حاشیه هشتمین نمایشگاه بانک،بیمه و بورس در کیش تاکید کرد:با توجه به پیچیدگی های شکل گیری این صندوق،تشکیل آن زمان بر است و باید مراحل تعیین ساختار آن طی شود.

جواهری اظهار کرد: پرداخت تسهیلات  در نهضت ملی مسکن بر اساس میزان پیشرفت پروژه صورت می گیرد  به این شکل که از ۳۰ تا ۵۰ درصد  به صورت نقد از متقاضی دریافت می شود و مابقی مبلغ تقسیط می شود.این تسهیلات در طول زمان ساخت،بدون بهره است و تنها در بعد از زمان بهره برداری سوددهی آن آغاز می شود.

وی ادامه داد:بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی سود تسهیلاتی که ارائه می شوند ۳ درصد بیشتر از تسهیلاتی است که بانک ها مشخص می کنند، بنابراین شرایط بسیار جذابی برای متقاضیان دارد.

 

او گفت:۳۶۰ هزار میلیارد تومانی که در قانون پیش بینی شده که بخشی از آن توسط بانک ها تامین شود شامل بانک های خصوصی و تخصصی  نمی شود و تنها بانک مسکن در این میان مستثنی شده است تا در کنار سایر بانک های دولتی نسبت به تامین مالی از محل ۲۰ درصد تسهیلات اقدام کنند.

وی افزود:از میزان یک میلیون مسکن پیش بینی شده در طرح نهضت ملی مسکن،بانک مسکن ۲۱۰ هزار واحد  را برای تامین مالی تقبل کرده است. این میزان چیزی بیش از  سهم  بانک مسکن است که بر اساس قانون به عهده اش نهاده شده است.

جواهری تاکید کرد:به دلیل اینکه بانک مسکن پیشران بازار مسکن است،با مطرح شدن موضوع جهش تولید اولین بانکی بود که از این قانون حمایت کرد. سهم ۲۰ درصدی را هم که مجلس بر عهده بانک ها گذاشته است بانک مسکن تنها بانک تخصصی است است که باید در این زمینه مشارکت داشته باشد.

 

 

وی با اشاره  به لیزینگ مسکن گفت: این لیزینگ مانند لیزینگ هایی است که در بازارهای دیگر شکل می گیرد مسکن گران ترین کالایی است که درکشور وجود دارد از این رو شکل گیری لیزینگ مسکن در این بازار می تواند برای مردم جذاب شود اما شرط آن حمایت از این لیزینگ است

 

 

اوادامه داد:شیوه کار لیزینگ مسکن با روش های پیش فروش مسکن تفاوت دارد.در پیش فروش مسکن،سازنده به سراغ مشتریان می رود و بسته به هر فردی،شرایط ساخت و همکاری متفاوت است اما لیزینگ مسکن تنها بر اساس دستور العمل های بانک مرکزی فعالیت می کند و چارچوب های روشنی دارد.

 

وی همچنین خبر داد:در سال جاری افزایش سرمایه لیزینگ مسکن در برنامه قرار گرفته است و سرمایه این لیزینگ به بیش از دو برابر افزایش می یابد و در صورت دریافت مجوزهای لازم امکان افزایش سرمایه بیشتر نیز وجود دارد.

 

 

 

 

 

نماد”وزمین”در شرایط ثبات بازار مهمان بورس  می شود

 

مراحل بارگذاری نماد”وزمین”در کدال انجام شده است و با فراهم شدن شرایط بازار،این نماد در بورس عرضه می شود.

دکتر کلانتر مدیر سررمایه گذاری گروه مالی بانک مسکن  در حاشیه هشتمین  نمایشگاه بانک،بیمه و بورس در کیش با اعلام این خبر گفت:در حال حاضر در بازار سرمایه طرف عرضه سنگین است و ممکن است با عرضه نماد”وزمین”این کفه سنگین تر شود از این رو گروه مالی بانک مسکن تصمیم گرفت تا عرضه “وزمین”را به شرایط تقویت تقاضضا موکول کند تا از این طریق در روند بازار وقفه ای ایجاد نشود.

وی افزود:نماد “وزمین”از شرایط بنیادی بسیار خوبی برخوردار است.زیر مجموعه های این نماد شرکت های مختلفی هستند که زنجیره ای از تامین مالی تا ساخت را در این بازار شکل می دهند که مجموع آنها شرایط فاندامنتال خوبی را برای این نماد رقم زده اند.

کلانتر گفت:در حال حاضر برای حضور شرکت لیزینگ مسکن در بازار تصمیم اتخاذ نشده است اما با بهبود تقاضا در بازار ممکن است تصمیم گرفته شود که لیزینگ مسکن هم وارد بورس شود.

وی تاکید کرد:گروه مالی بازار مسکن در راستای حمایت از بازار سرمایه اقدام به خری یونیت های صندوق توسعه بازار به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان کرده است.

گزارشگر: نسیم نجفی

Twitter Google+ Facebook
311 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها