تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 97 تاریخ انتشار : 3 آبان 1396

خبرگزاری فارس: دلیل توقف طرح کارت‌‌های ۳ گانه خرید کالا/ نرخ کارمزد خدمات الکترونیک بانک‌ها منطقی شود

رئیس کانون بانک‌های خصوصی گفت: یک هیات تصفیه متشکل از قوه قضائیه، بانک مرکزی و دیگر نهادهای مسئول شکل گرفته و همه مسائل مربوط به تعیین تکلیف دارایی‌ در این هیات انجام می‌شود.

تمام ابلاغیه‌های بانک مرکزی را متناسب با جدول زمان‌بندی که اعلام شده اجرا کرده‌ایم و منتظر هستیم بانک مرکزی سقف‌های بالاتر را زودتر از موعد ابلاغ کند تا تعهدات باقی مانده را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در دستور کار قرار گرفته بود و امیدواریم بتوانیم تعهداتی که قبلا از سوی بانک مرکزی و پارسیان به سپرده‌گذاران داده شده را انجام دهیم، گفت: البته فرآیند پرداخت‌هایی که موعد آنها رسیده در حال انجام است و ارقام ۱۰۰ میلیون تومانی در حال تکمیل پرداختی هستند.

مدیرعامل بانک پارسیان با اشاره به کلیه افرادی که تعیین تکلیف نشده و حدود ۵۰۰۰ مشتری بودند گفت: اینها می‌توانند تا سقف ۳۰۰ میلیون تومانی را که بانک مرکزی قبلا اعلام کرده بود را استفاده کنند.

پرویزیان در باره پرداخت مبالغ بالاتر نیز گفت: در این رابطه باید هیات تصفیه بر اساس نظر این هیات و ابلاغیه بانک مرکزی اقدام کند.

وی در مورد چگونگی تامین منابع برای پرداخت‌ها و خط اعتباری که بانک مرکزی اختصاص می‌دهد، توضیح داد: این منابع از وجوه مختلفی تاکنون تامین شده که خط اعتباری بانک مرکزی، وجه نقد خود موسسه، بخشی از تسهیلات وصولی و همچنین بخشی هم از سپرده‌هایی است که نزد بانک‌ها قرار داشت.

همچنین فروش اموال ثامن‌الحجج نیز راه دیگر برای تامین منابع بود ولی کار ساده‌ای نیست و امیدواریم با تصمیمی که مسئولان ذیربط می‌گیرند به زودی بتوان سقف را افزایش داد.

رئیس کانون بانک‌های خصوصی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص علت توقف طرح کارت اعتباری خرید بانک مرکزی که قرار بود به سه شکل طلایی، نقره‌ای و برنزی اجرایی شود، گفت: مساله بسیار مهم در رابطه با کارت‌های اعتباری این است که بتوان روابط مشتریان و بانک‌ها را تنظیم کرد. یکی از محصولاتی که بانک‌ها ارائه کرده و در این شرایط بسیار مهم است، این است که بتوان تقاضای کالای داخلی را پوشش داد، مصرف‌کنندگان کالای ایرانی بتوانند منابعی در دسترس داشته و کالا را خریداری کنند که این موضوع در تمامی بانک‌ها امکان‌پذیر است.

وی افزود: اما موضوعی که وجود دارد این است که برخی تنها موضوع دادن اعتبار از طریق کارت را دنبال می‌کنند در حالی که سیستم کارتی در دنیا با آنچه که اکنون در شبکه بانکی ما می‌گذارد، متفاوت است. به عبارتی نوع توانمندی، اعتباری که مشتریان دارند، باعث در اختیار قرار دادن کارت برای آنها می‌شود.

پرویزیان گفت: قرار بود دولت در این طرح منابعی را در اختیار بانک‌ها قرار دهد تا آنها بتوانند با شرایط بهتری وام کالایی را به مردم ارائه کنند. در یک مقطعی این اتفاق افتاد و منتظریم اگر تصمیم‌گیران مربوطه بتوانند این کمک را به شبکه بانکی انجام دهند، بانک‌ها زیرساخت‌های مربوطه را که از قبل فراهم کرده‌اند، در اختیار قرار دهند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که بانک‌ها از منابع خودشان این تسهیلات را نمی‌دهند، گفت: بانک‌ها از منابع خود نیز در این باره استفاده کرده‌اند اما به هر حال تفاوت نرخی بین منابع بانکی و آنچه که دولت می‌آورد، وجود دارد تا بتواند با قیمت ارزان‌تری در اختیار مردم قرار گیرد.

Twitter Google+ Facebook
631 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها