تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 101338 تاریخ انتشار : 16 مرداد 1402

نشست مطبوعاتی گروه مالی فیروزه و اصحاب رسانه در آستانه روز خبرنگار، امروز ۱۶ امرداد با حضور رامین ربیعی، مدیرعامل گروه مالی فیروزه و سایر مدیران ارشد گروه مالی فیروزه و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.گروه مالی فیروزه در ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کشور با دارا بودن پنج شرکت بورسی فعال در بازار سرمایه، و ارائه کلیه خدمات مالی، یک مجموعه منحصربه‌فرد در حوزه مالی است.

به گزارش پایگاه خبری صدای پول, مدیرعامل گروه مالی فیروزه در این نشست مطبوعاتی گفت: یکی دو سال آینده برای گروه “فیروزه” باتوجه به اینکه فعالیت هایش در یک هلدینگ ادغام شده، افزایش سرمایه بزرگ در پیش دارد و نیز قصد ورود به بازار سرمایه را دارد، سال های مهمی است.
رامین ربیعی  اظهار کرد: ما سال ۹۰ تا ۹۵ که اولین نمایشگاه ها برگزار می شد، ۸۰ نیروی فعال داشتیم. این یک تصمیم اقتصادی بود. علاوه بر این هرساله نیز با این میزان نیروی فعال در نمایشگاه ها حضور داریم‌.

وی افزود: از سوی دیگر ما در نمایشگاه بورس با مخاطبان نمی توانستیم ارتباط برقرار کنیم و بیشتر ارتباطات بین شرکت های فعال، رگولاتورها و.. بود.

مدیرعامل “فیروزه” ادامه داد: همچنین، از نظر اقتصادی هزینه برای غرفه و … برای ما توجیه نداشت. گروه های دیگر نیز بعد از چند سال این کار را انجام ندادند. اما در دوره بعدی حتما حضور خواهیم داشت.

ربیعی همچنین گفت: یکی دو سال آینده برای گروه “فیروزه” باتوجه به اینکه فعالیت هایش در یک هلدینگ ادغام شده، افزایش سرمایه بزرگ در پیش دارد و نیز قصد ورود به بازار سرمایه را دارد، سال های مهمی است. بنابراین اطلاع رسانی و تعامل با دیگر شرکت های فعال بازار سرمایه برای ما مهم است. به همین دلیل حضور ما در نمایشگاه های سال آینده قطعی است

ربیعی ادامه داد:این گروه در سال ۱۳۸۴ با هدف جذب و مدیریت سرمایه در بورس تهران آغاز به کار کرد.یکی از اهداف اصلی گروه مالی فیروزه از ابتدای فعالیت، ارائه خدمات مدیریت دارایی و سرمایه‌گذاری براساس استانداردهای بین‌المللی در بازار سرمایه ایران بوده است.

وی افزود:طی ۱۸ سال فعالیت مستمر، گروه فیروزه موفق شده‌است تا در کنار مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، خدمات گسترده‌ای در حوزه مشاوره شرکتی، کارگزاری و سبدگردانی را ارایه‌ نماید. فیروزه تأسیس اولین صندوق سرمایه‌گذاری مختص بازار سرمایه ایران و رتبه اول در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بازارسرمایه ایران را در کارنامه خود دارد. 

مدیر عامل گروه مالی فیروزه تاکید کرد:گروه مالی فیروزه افزون بر جذب سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی، صندوق‎های سرمایه‎گذاری متنوعی برای سلیقه مخاطبین مختلف را تأسیس کرده‌است. همچنین در تملیک و توسعه شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی نیز پیشرو بوده و با خرید بلوک مدیریتی ۵ شرکت سرمایه‌گذاری بورسی و یک شرکت سرمایه گذاری غیربورسی، نه تنها ساختار این شرکت‌ها را بهبود داده، بلکه باعث رشد سودآوری آنها نیز شده است.در حال حاضر بیش از ۳۰۰ سرمایه انسانی متخصص و متعهد در این گروه مالی مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی هستند که مدیریت  ۱۶ نهاد مالی و ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری در ایران و اروپا را به عهده دارند.

وی بیان کرد:دارایی تحت مدیریت گروه مالی فیروزه حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان است و ۱۹ سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خصوصی و ۱۴ سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فناوری محور از جمله فعالیت‌‌های فیروزه در ۱۸ سال گذشته بوده‌است. گروه مالی فیروزه در ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کشور با دارا بودن ۵ شرکت بورسی فعال در بازار سرمایه، و ارائه کلیه خدمات مالی، یک مجموعه منحصربه‌فرد در حوزه مالی می‌باشد.

«فیروزه» و نخستین‌های بازار سرمایه

ربیعی ادامه داد:  تاسیس نخستین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی ویژه سرمایه‌گذاری در بورس تهران برای سرمایه‌گذاران  بین‌المللی تحت نظارت قوانین اروپا، تاسیس نخستین صندوق سرمایه‌گذاری اوراق درآمد ثابت ویژه سرمایه‌گذاری در بورس تهران برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی تحت نظارت قوانین اروپا و تاسیس نخستین صندوق شاخصی قابل معامله در بورس تهران مشابه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر مدار شاخص بازارهای بین‌المللی با نام صندوق شاخصی ۳۰ شرکت بزرگ فیروزه در سال ۱۳۹۳ از جمله اقدامات این گروه مالی است.

شرکت سبد گرانی توسعه فیروزه ، یکی از برترین سبدگردان های بخش خصوصی کشور

فاطمه سرکاری مدیر عامل سبدگردان توسعه فیروزه نیز در این نشست گفت:در سال ۱۳۸۹ نخستین صندوق داخلی فیروزه با نام «فیروزه موفقیت» و با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس شد که اکنون یکی از قدیمی‌ترین صندوق‌های سهامی فعال در بازار سرمایه است. با تاسیس شرکت سبدگردان فیروزه در سال ۱۳۹۸ و انتقال مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری به این شرکت، در حال حاضر سبدگردان توسعه فیروزه مدیریت بیش از ۱۵۰ سبد اختصاصی و شش صندوق سرمایه‌گذاری ازجمله صندوق‌های سهامی فیروزه موفقیت‌، سهامی شاخص ۳۰ شرکت بزرگ فیروزه، درآمد ثابت ارمغان فیروزه آسیا، سهامی دریای آبی فیروزه، جسورانه فیروزه و خصوصی ثروت آفرین فیروزه را بر عهده دارد. دارایی تحت مدیریت سبدگردان فیروزه با سرمایه‌گذاری حدود ۲۲ هزار شخص حقیقی و حقوقی، ۷۷۰۰ میلیارد تومان بوده که در ۲ سال گذشته، رشد ۲۱۰۰ درصدی (یا ۲۱ برابری) را تجربه کرده است. 

وی افزود:صندوق سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت در سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز کرد. تمرکز اصلی ترکیب دارایی‌های این صندوق، سرمایه‌گذاری در سهام برتر بازار سرمایه است و توانسته متوسط بازدهی سالانه ۶۰ درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان بیاورد. این صندوق جزو معدود صندوق های موجود در بازار سرمایه کشور می باشد که علیرغم افت ارزش پول ملی در سالهای اخیر همواره بازدهی دلاری خلق کرده به طوریکه در ۱۳ سال گذشته و از بدو تاسیس، بازدهی دلاری بالای ۳۲۰ درصدی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آورده است.

فاطمه سرکاری تاکید کرد:گروه مالی فیروزه در راستای نوآوری و تنوع‌بخشی در بازار سرمایه، نخستین صندوق شاخصی کشور را در سال ۱۳۹۳ با الهام از شاخص ۵۰۰ S&P، تاسیس کرد. ویژگی اصلی صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه، دنبال کردن روند قیمتی شرکت‌های بزرگ اثرگذار در شاخص بورس تهران با هزینه کمتر است. از طریق این صندوق که با نماد “فیروزه” در بورس معامله می شود،عملاً می توان شاخص بورس را خرید وفروش کرد.  

وی بیان کرد:صندوق سرمایه‌گذاری ارمغان فیروزه آسیا با نماد ” فیروزا ” در کلیه کارگزای‌های کشور قابل معامله بوده و جایگزین مناسب سپرده‌گذاری در بانک است. افزایش سقف جدید صندوق به ۱٫۲ میلیارد واحد به تازگی صادر شده و حدود ۸۰ درصد از آن تکمیل شده است.بازدهی این صندوق از طریق سرمایه‌گذاری حداقل ۸۰ درصدی در دارایی‌های با درآمد ثابت، نرخ سود تعهدی ۲۷٫۵% و بدون شکست را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده‌است.مجوز فعالیت صندوق سهامی قابل معامله با نماد «دریا» در دی ماه سال ۱۴۰۱ صادر شد. صندوق سرمایه‌گذاری دریای آبی فیروزه در سهام بوده و به طور متوسط، ۹۷% از دارایی‌های آن در سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس سرمایه‌گذاری خواهد شد. مدیریت فعال این صندوق، بازدهی ۴۰ درصدی را برای شش ماه به ارمغان آورده است که بالاتر از بازدهی شاخص کل بورس می باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:با تاسیس سبدگردان و تکیه بر تیم مدیریت دارایی، فیروزه تمرکز خود را به جذب منابع در قالب سبدهای اختصاصی معطوف کرد و توانست با توجه به سطح ریسک‌پذیری مشتریان و سلایق سرمایه‌گذاری هر یک، بازدهی مطلوبی را ایجاد کند. به طوریکه در سال‌های رکودی بازار سرمایه، فیروزه بر اساس سطح ریسک‌پذیری مشتریان خود، متوسط بازدهی سالانه بین ۴۰ تا ۸۰ درصد را برای آن‌ها به ارمغان آورد. نرخ تمدید ۱۰۰ درصدی در سبدهای اختصاصی نشان از موفقیت فیروزه در سودآوری و ارائه بهترین سطح خدمات به مشتریان خود است. در همین راستا، با توجه به پتانسیل موجود در مجموعه فیروزه و نیازهای مشتریان، محصولات جدیدی در قالب سبدهای اختصاصی تعریف شده است. برای نمونه، برای سبدهای بالای ۵ میلیارد تومان، به پاس اعتماد و همراهی طولانی مدت مشتریان، بازدهی ۳۰ تا ۵۰ درصدی برای آنها تعهد می‌شود. تشکیل سبد برای سرمایه‌های خرد بالای ۲۰۰ میلیون تومان، از دیگر اقدامات فیروزه برای تنوع‌بخشی محصولات سرمایه‌گذاری و ترویج فرهنگ سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در کشور است.

در حال حاضر، شمار سبدهای اختصاصی سبدگردان، به بیش از ۱۵۰ سبد رسیده و مجموع دارایی تحت مدیریت آنها رشد حدود ۱۰۰ برابری را در ۲ سال گذشته تجربه کرده است.

برنامه توسعه و صندوق‌های در شرف تاسیس فیروزه

فاطمه سرکاری،مدیر عامل سبدگردان توسعه فیروزه ادامه داد:در راستای تنوع‌بخشی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و جذب منابع، برنامه تاسیس متداول صندوق‌های جدید در دستور کار سبدگردان فیروزه قرار دارد. در حال حاضر موافقت اصولی و مجوز تاسیس صندوق با درآمد ثابت «ساحل آرام فیروزه» از سازمان بورس و اوراق بهادار کسب شده و در مرحله تاسیس است. همچنین به تازگی موافقت اصولی صندوق اهرمی فیروزه نیز اخذ و زمان پذیره‌نویسی آن به زودی اعلام خواهد شد. بر اساس برنامه کلان رشد سبدگردان، تاسیس صندوق‌های طلا و بازنشستگی و بخشی فیروزه در نقشه راه این شرکت قرار دارد. 

وی افزود:همچنین به‌منظور دسترسی بیشتر و تسهیل فرایند سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و مدیریت نقدینگی، مسیر توسعه محصولات سبدگردان اعم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدهای اختصاصی به سمت بهره‌مندی از تکنولوژی و دیجیتالی شدن ترسیم شده است. 

کارگزاری فیروزه آسیا در میان ۲۰ کارگزاری برتر کشور

همچنین جواد حسنی مدیر عامل کارگزاری فیروزه آسیا نیز در این نشست مطبوعاتی گفت:کارگزاری فیروزه آسیا در اسفند ۱۳۸۹ به منظور تنوع‌بخشی به خدمات مالی گروه مالی فیروزه به مدیریت این گروه مالی درآمد. این کارگزاری در آبان ماه ۱۳۷۴ با نام معین‌سهم به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده بود.کارگزاری فیروزه آسیا مجوز فعالیت در معاملات اوراق تأمین مالی، معاملات مشتقه مبتنی بر اوراق بهادار، معاملات کالا، معاملات مشتقه مبتنی بر کالا،  مشاور پذیرش و عرضه، معاملات برخط و مرکز تماس را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کرده و در این حوزه‌ها مشغول خدمت‌رسانی است. این کارگزاری  در تمامی بورس‌های کشور حضوری فعال داشته و افزون بر بورس‌های اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در بورس کالای ایران و بورس انرژی ایران نیز میزبان فعالان عرصه‌های کالایی است.

وی افزود:در حال حاضر، کارگزاری فیروزه آسیا میزبان ده‌ها هزار مشتری است و بر مبنای ارزش معاملات در میان ۲۰ کارگزاری برتر کشور حضور دارد و ارزش معاملات ماهانه این کارگزاری، حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد ریال می‌باشد. در باشگاه مشتریان فیروزه آسیا در راستای پاسخگویی نیازمندی‌های مشتریان، خدماتی همچون ارائه اعتبار در حساب مشتریان به‌منظور خرید اوراق بهادار، گزارش‌های مالی و تحلیلی، ابزارهای تحلیلی و آموزش‌های کاربردی (در ارتباط با بازار سرمایه) ارائه می گردد.  واحد آموزش این کارگزاری خدماتی همچون برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های کاربردی و دوره‌های عمومی همانند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تابلوخوانی را ارائه می‌دهد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری گروه مالی فیروزه

دکتر تجریشی معاون سرمایه گذاری و عضو  هیات مدیره گروه مالی فیروزه هم در این نشست گفت:در سال ۱۳۹۰، گروه مالی فیروزه با خرید و مدیریت «شرکت گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران» برای ۲۵۰ هزار سهامدار مستقیم و میلیون‌ها سهام‌دار سهام عدالت ارزش‌آفرینی کرد. امروزه وتوصا با افزایش دو برابری سود طی ۴ سال، به‌عنوان یکی از شرکت‌های خوشنام و سودآور در بازار سرمایه شناخته می‌شود.گروه مالی فیروزه با خریداری شرکت‌های بورسی دیگر و افزایش سرمایه چندمرحله‌ای و سود تقسیمی جذاب توانسته تا سهامداران زیادی را به شرکت‌های خود جذب کند.

وی ادامه داد:وتوصا در سال ۱۳۹۳ خرید بلوک مدیریتی «شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران»، در سال ۱۳۹۵ خرید بلوک مدیریتی «شرکت سرمایه‌گذاری جامی»، در سال ۱۳۹۶ خرید بلوک مدیریتی « شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت» ، «شرکت سرمایه‌گذاری پایاتدبیر پارسا» و  «شرکت سرمایه‌گذاری سبحان» را در کارنامه خود دارد. همچنین شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران و زیرمجموعه‌های آن در حوزه سرمایه‌گذاری‌های خصوصی ((Private Equity و سرمایه‌گذاری‌های جسورانه (Venture Capita) در کشور پیشرو بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بیمه اتکایی رایا، پایانه صادراتی گلشن‌آرای ارم، شرکت کشت و صنعت زرند، شرکت پردیس صنایع سیلیکون آراز، شرکت سرمایه‌گذاری سرآواپارس، شیپور، تازه‌بار، الوپیک، استودیوی بازی‌سازی کاریزما، داستانِ‌من، سازیتو، پونیشا و…..  اشاره نمود.

برنامه‌های آتی گروه مالی فیروزه

معاون سرمایه گذاری و عضو  هیات مدیره گروه مالی فیروزه تاکید کرد: گروه مالی فیروز در نظر دارد تا با توسعه فعالیت‌های خود در حوزه مالی، سبد خدمات خود را در بخش‌های مختلف توسعه دهد و بدین منظور با درخواست اخذ مجوز لیزینگ و بیمه عمر و زندگی و مشاوره سرمایه‌گذاری قصد دارد تا پوشش خدمات خود را کامل کند و به یک سوپرمارکت مالی تبدیل شود.

وی بیان کرد:همچنین برای فراهم آوردن دسترسی بیشتر و آسان‌سازی فرآیند سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و دسترسی به خدمات مالی، گروه مالی فیروزه سرمایه‌گذاری قابل توجهی را در حوزه اقتصاد دیجیتال و fintech انجام داده تا در آینده سرمایه‌گذاران خرد در اقصی نقاط کشور عزیزمان بتوانند به‌راحتی و با چند کلیک به کلیه خدمات مالی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

دکتر تجریشی تاکید کرد:گروه مالی فیروزه به‌عنوان یکی از شفاف‌ترین شرکت‌های بخش خصوصی کشور در حوزه مالی در نظر دارد تا پس‌از اخذ مجوز «هلدینگ مالی» درخواست پذیرش سهام شرکت در بازار سرمایه را ارائه نماید تا با عرضه اولیه سهام به عموم مردم ایران، برای هزاران و یا حتی میلیون‌ها نفر ارزش‌آفرینی کند.هدف نهایی گروه مالی فیروزه فراهم آوردن بستری آسان و کاربردی برای بهره مندی همه مردم ایران از خدمات و ابزارهای مختلف و متنوع مالی با بالاترین بازدهی و سوددهی می باشد.

گزارشگر: نسیم نجفی

Twitter Google+ Facebook
42 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها