تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 109473 تاریخ انتشار : 9 اسفند 1402

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن) در دومین کنفرانس تخصصی استیل پرایس،بر ضرورت برنامه ریزی جدی تر ایران در بخش معدن برای تداوم حضور در عرصه های بین المللی  تاکید کرد.

 به گزارش صدای پول، سعد محمدی در این مراسم با ارائه تحلیلی جامع از وضعیت معدن در جهان و کشورهای منطقه در جمع متخصصان و کارشناسان این حوزه،گفت: بخش معدن می‌تواند سهم خود را در تولید ناخالص داخلی افزایش دهد. برای نیل به این هدف باید برنامه‌ریزی جدی‌تری در این بخش و خصوصاً حوزه اکتشافات صورت بگیرد. در حالی که فعالیت‌های معدنکاری در کشور ما به شدت سنتی است، سرعت تغییر و تحولات در دنیا بسیار زیاد است و ما باید خودمان را با این تغییرات تطبیق دهیم.

وی افزود: امروز زمان کارهای اکتشافی به واسطه بوروکراسی‌های بسیار زیاد، دچار نوعی رخوت شده که اساس کارهای معدنی و پروسه به نتیجه رسیدن آن را به شدت طولانی کرده است. بنابراین لازم است که دستگاه‌های مسؤول با اتخاذ راهکارهایی جهت کاهش هزینه‌ها، هماهنگی‌های بیشتر و نیز حذف بوروکراسی‌ها و استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته روز راه انجام کارهای معدنی را هموار سازند.

مدیر عامل ومعادن تاکید کرد: در مسیر توسعه این بخش،نکته حائز اهمیت این است که باید برنامه‌ریزی هدفمند برای بخش معدن داشته باشیم و بدانیم به کدام سو می‌خواهیم برویم و چگونه این مسیر را طی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: مهیاکردن تکنولوژی برای طی این مسیر با سرعت، دقت و دانش بالا باید همراه باشد. آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص که بتواند از این فناوری‌ها استفاده کند نیز موضوع بسیار مهمی است و بدون نیروی انسانی متخصص طی این مسیر امکان‌پذیر نیست.

سعدمحمدی مطرح کرد: پیشنهاد بعدی من تعبیه یک سیستم تحقیق و توسعه اکتشافات معدنی است تا تغییرات و پیشرفت‌های روزافزون در سراسر دنیا را رصد کرده و به سرعت به بخش معدنی کشور منتقل کند. در سطح دنیا این بخش به سرعت در حال پیشرفت است و ما نیازمند این هستیم که این تغییرات را به طور پیوسته بررسی کنیم و در کشورمان نیز پیاده‌سازی کنیم.

وی تاکید کرد: امروز سرعت انجام کار به قدری مهم است که کوتاهی در این بخش آسیب‌های بسیاری به معدن و صنایع معدنی وارد می‌سازد.

سعدمحمدی در این سخنرانی با ارائه تحلیلی از وضعیت معدن در جهان گفت: در حال حاضر که سرمایه‌گذاری‌ها در سطح دنیا کاهش یافته، حدود ۹.۵ میلیارد دلار در زمینه اکتشافات سرمایه‌گذاری شده که از این میزان، حدود ۱۶ درصد آن از سوی کشور استرالیا و نیز ۱۲ درصد در آفریقا و ۱۱ درصد در آمریکا صورت گرفته است.

وی ادامه داد: دنیا خود را برای تغییر شرایط فعلی و گذار به سوی صنعت سبز آماده می‌کند و معدن یکی از حیطه‌هایی است که می‌تواند در این تغییرات نقش داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر تامین انرژی در دنیا ۳۰ درصد از نفت، ۲۱ درصد برق و ۱۳ درصد از زغال‌سنگ تامین می‌شود. در سال ۲۰۵۰ نقش نفت در تامین انرژی به ۴ درصد کاهش پیدا می‌کند. این چشم‌اندازی است که برای آن برنامه‌ریزی جدی شده و دنیا در این مسیر حرکت می‌کند.

سعدمحمدی گفت: عربستان یکی از کشورهایی است که در مسیر تبدیل‌شدن به کشور هوشمند سرمایه‌گذاری کرده است؛ برای رسیدن به این نقطه به برخی مواد معدنی خاص نیاز دارد. اخیراً قراردادی ۲۰۰ میلیارد دلاری بین کشور چین و عربستان برای تهیه و تدوین نقشه‌های پهنه‌های معدنی منعقد شد. به نظر می‌رسد که ایران با تجربه‌ای که در تهیه نقشه‌های معدنی دارد، می‌تواند در این عرصه نقش ایفا کند.

وی افزود: چشم‌انداز درآمدی عربستان از بخش معدن برای سال ۲۰۳۰ حدود ۷۵ میلیارد دلار برآورد شده است؛ این درحالی است که ذخایر معدنی عربستان بسیار کمتر از ایران است.

سعدمحمدی ضمن توضیح مفصل در خصوص فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان اکتشافی در سراسر دنیا و تشریح پیشرفت‌های تکنولوژی که در این بخش صورت گرفته است، بیان کرد: مهم‌ترین پارامترهایی که برای توسعه بخش اکتشاف در دنیا مد نظر قرار گرفته و در فرایند توسعه این بخش اعمال شده، افزایش سرعت و کاهش هزینه‌ها و نیز بالابردن دقت است. این در حالی است که در کشور ما، نگاه ما به اکتشاف معمولاً فرآیندی دیربازده و بسیار کند است.

وی افزود: در واقع تصویرسازی که از فعالیت‌های معدنی در کشور ما صورت گرفته باعث ایجاد نگاه منفی و عدم تمایل افراد برای تحصیل یا فعالیت در این رشته شده است. در حال حاضر رشته معدن در دانشگاه پایین‌ترین میزان ورودی دانشجویان را دارد.

Twitter Google+ Facebook
6 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها