تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 102157 تاریخ انتشار : 19 شهریور 1402

بازار سرمایه و صنایع مختلف در برابر تغییرات سیاست‌های دولت قرار گرفته‌اند. تغییر نرخ خوراک و سوخت، تسهیلات قیمت‌گذاری و افزایش تقاضا در بازار را تحت تأثیر قرار داده است. هنوز ابهاماتی درباره تأثیر این تغییرات بر صنایع مختلف وجود دارد.

 

به گزارش صدای پول ، تصمیمات و مصوبات اخیر دولت در زمینه نرخ خوراک و سوخت، تسعیر ارز، و حذف دلار نیمایی از محاسبات و تعیین نرخ توسط عرضه و تقاضا در بازار مبادله طلا و ارز، تأثیراتی روی بازار سرمایه داشته است. در این خصوص حمید حسن پور معاونت پشتیبانی و توسعه بازار سبدگردان هدف، شجاعانه به تحلیل و بررسی وضع موجود پرداخته است:

 

«بازار سرمایه در هفته های اخیر تحت تاثیر مصوبه جدید دولت برای نرخ خوراک و سوخت صنایع و همچنین تغییر نرخ تسعیر از ۲۸۵۰۰ به دلار سامانه مبادله طلا و ارز قرار گرفت که منجر به رشد قیمت و افزایش تقاضا در بازار گردید.

 

 

هرچند این مصوبه دولت همچنان با ابهاماتی برای فعالان بازار در زمینه نحوه نرخ گذاری و میزان تاثیر آن بر صنایع مختلف به خصوص صنایعی که نرخ خوراک و سوخت تاثیر زیادی بر سودآوری و هزینه بهای تمام شده آنها دارد همراه هست با این حال بازگشت به استفاده از فرمول برای تعیین نرخ خوراک و سوخت اتفاق مثبتی برای بازار می باشد که حداقل تاثیر آن پیش بینی پذیرتر شدن قیمت گذاری برای تمام فعالان بازار سرمایه و صنایع می باشد.

 

 

اتفاق مهم دیگر خروج از سیاست تثبیت نرخ ارز و حذف دلار نیمایی از محاسبات و تعیین نرخ توسط عرضه و تقاضا در بازار مبادله طلا و ارز می باشد که این امر منجر به افزایش شفافیت و کاهش رانت و تقاضای کاذب در برخی محصولات صادراتی که این شکاف قیمتی حاشیه سود مناسبی را برای عده ای فراهم کرده بود که محصولات را از بورس کالا با قیمت پایین تر تهیه کرده و پس از صادرات ارز حاصله را در بازار آزاد به فروش برسانند می گردد.

 

همچنین تغییر نرخ تسعیر ارز برای صنایع پالایشی و شرکت هایی که سپرده های ارزی مناسبی در اختیار دارند مانند بانک ها اتفاق مثبتی خواهد که منجر به افزایش سودآوری در صنعت پالایشی و برخی از شرکت های پتروشیمی و شناسایی سود تسعیر ارز خواهد شد. از طرفی افزایش نرخ پایه محصولات در بورس کالا منجر به افزایش بهای تمام شده برای برخی صنایع و شرکت ها می گردد که در نتیجه احتمال افزایش نرخ در این صنایع وجود خواهد داشت که می‌تواند منجر به افزایش مبلغ فروش و سود این این صنایع گردد.

 

 

در مجموع به نظر می رسد با توجه به موارد مطرح شده می‌توان انتظار داشت گزارشات نیمه دوم سال جاری شرکت ها با افزایش در میزان فروش و سود همراه گردد که این امر می تواند منجر به افزایش تقاضا و قیمت سهام در نیمه دوم سال در بازار گردد.

 

به نظر می رسد صنعت پالایشی با توجه به افزایش نرخ نفت و همچنین افزایش نرخ تسعیر ارز از صنایع پیشرو برای نیمه دوم سال باشند که با توجه به اندازه شرکت های این صنعت می تواند منجر به افزایش تقاضا در کل بازار نیز گردد.»

 

گفتنی است بررسی تأثیرات این تصمیمات بر بخش‌های مختلف بازار سرمایه من جمله: بخش صنعتی، بخش صادراتی، بخش سهام، بخش سهام و غیره نیازمند بررسی دقیق‌تر و تحلیل عمیق‌تر است. منبع؛ ایران اکونومیست

 

Twitter Google+ Facebook
10 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها