• امروز : شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024

ویژه خبری

اندونزی بازاری بکر برای تولیدات ایرانی/ وضع تخفیفات تعرفه‌ای برای ۲۳۰ کد کالای ایرانی مقرون به صرفه ترین وسیله برای حفظ نظم کمد دیواری! پیام تسلیت مدیر اکتشاف در خصوص شهادت خادم ملت و «شهیدجمهور»، سیدابراهیم رئیسی شهادت، لیاقت مردان خداست و حیف است که این دلاورمردان در بستر به دیدار حق بروند دومین دوره آموزش و توانمندسازی روابط عمومی های اموال تملیکی برگزار شد پیام مدیر عامل شرکت فولاد آلیاژی ایران به مناسبت شهادت رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه پیام تسلیت مهندس بهزاد انصاری مدیرعامل مجتمع پتروشیمی بدر شرق بمناسبت شهادت آیت الله رئیسی برگزاری اولین نمایشگاه گروهی آثار هنری شینبون در ایران پیام تسلیت سرپرست ایکیدو به مناسبت شهادت حضرت آیت ا.. سیّدابراهیم رئیسی پیام تسلیت مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان در پی شهادت رییس‌جمهوری اسلامی ایران و همراهان پیام تسلیت مهندس صانعی مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری در پی شهادت رئیس جمهور مردمی و انقلابی ملت شریف ایران حضرت آیت الله رئیسی و هیئت همراه ایشان پیام تسلیت مدیرعامل ایرانسل به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان سرپرستی تهران جنوب میزبان مدیرعامل بیمه کوثر برگزاری نمایشگاه الکامپ و تلکام استان مرکزی با حمایت ایرانسل حضور شرکت‌های گروه مالی گردشگری در دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی در سال گذشته مبلغ ۴۶۵ میلیون یورو از مطالبات ارزی و ۶۱۸ هزار میلیارد ریال از مطالبات ریالی این بانک وصول و به چرخه تسهیلات دهی بازگشت

0

معاون فناوری بانک کشاورزی تشریح کرد: فرآیند صدور و نقد کردن چک دیجیتال

  • کد خبر : 112017
  • 26 اردیبهشت 1403 - 9:53
معاون فناوری بانک کشاورزی تشریح کرد: فرآیند صدور و نقد کردن چک دیجیتال

  حسین امین زاده، معاون فناوری و عضو هیأت عامل بانک کشاورزی در گفت و گو با روزنامه همشهری، ضمن اعلام پیش قدمی این بانک در زمینه نقد کردن غیرحضوری چک دیجیتال سایر بانک ها، به تشریح فرآیندهای مربوط به صدور، انتقال، برگشت و نقد کردن چک دیجیتال پرداخت. به گزارش صدای پول از  روابط […]

 

حسین امین زاده، معاون فناوری و عضو هیأت عامل بانک کشاورزی در گفت و گو با روزنامه همشهری، ضمن اعلام پیش قدمی این بانک در زمینه نقد کردن غیرحضوری چک دیجیتال سایر بانک ها، به تشریح فرآیندهای مربوط به صدور، انتقال، برگشت و نقد کردن چک دیجیتال پرداخت.

به گزارش صدای پول از  روابط عمومی بانک کشاورزی به نقل از روزنامه همشهری، با اجرای قانون جدید چک و الزام بانک ها برای صدور چک دیجیتال، این کار در دولت سیزدهم نهایی و اجرا شده و مشتریان بانک ها می توانند به جای قرار گذاشتن با یکدیگر و مبادله نسخه فیزیکی چک، آنلاین چک صادر کنند و در اختیار همدیگر قرار دهند. اتفاق مهم دیگری که انتظار می رود به زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک ها به صورت آنلاین است. چرا که تا پیش از این نقد کردن چک ها فقط درون سامانه های اینترنتی هر بانک انجام می شد و مشتریان نمی توانستند چک دیگر بانک ها را نقد و به حساب مشتریان واریز کنند. درحال حاضر این مشکل حل شده و بانک کشاورزی به عنوان اولین بانک با همکاری بانک مرکزی در این مسیر پیش قدم شده است.

بر اساس این گزارش، امین زاده در بخشی از این گفتگو اظهار داشت: بانک کشاورزی در اسفند سال ۱۴۰۲ از امکان صدور، انتقال و نقد کردن چک الکترونیکی بانک با عنوان چابک رونمایی کرد و این خدمت به سبد محصولات در بستر اینترنت بانک اضافه شد. همچنین درحال حاضر این بانک نخستین بانکی است که چک های الکترونیک سایر بانک ها را می پذیرد.

وی افزود: هر مشتری تنها یک بار به شعبه بانک مراجعه و درخواست خود را مبنی بر امکان استفاده از این چک ارائه می دهد و بعد از آن دیگر هیچ نیازی به مراجعه به شعبه نیست و همه مراحل بعدی به صورت آنلاین و در اینترنت بانک انجام می شود.

امین زاده تصریح کرد: چک الکترونیکی ضمن داشتن ویژگی های چک فیزیکی، دارای امنیت کاملا تضمین شده است و در این مرحله مشتریان بانک می توانند با صدور و ثبت آنلاین چک الکترونیک آن را در اختیار دیگران قرار دهند. البته در حال حاضر به جز بانک کشاورزی، دیگر بانک ها قادر به پذیرش چک های الکترونیک سایر بانک ها و کارسازی در چکاوک نیستند.

وی خاطرنشان کرد: هر مشتری وقتی چک الکترونیک را دریافت کند، می تواند آن را همانند مراحل ثبت چک فیزیکی در ابزار «اینترنت بانک» ثبت و تأیید کند که پس از آن چک یادشده در کارتابل مشتری قرار می گیرد. در این مرحله اگر مشتری خواهان واریز وجه چک به حساب خودش باشد، نیازی به حضور در شعبه ندارد و وجه چک به محض درخواست نقد شوندگی به حساب مشتری واریز خواهد شد؛ اما اگر بخواهد وجه چک را به صورت نقد دریافت کند، کافی است به نزدیک ترین شعبه بانک مراجعه کند.

امین زاده در ادامه اظهار داشت: علاوه بر امکان نقد شوندگی آنلاین و غیر حضوری چک دیجیتال، در خدمت جدید مشتری می تواند چک دریافتی را از طریق حساب کاربری اش در اینترنت بانک به شخص دیگری واگذار کند و نیازی به مراجعه به شعبه یا ملاقات حضوری برای انتقال چک مورد نظر نخواهد بود.

معاون فناوری بانک کشاورزی گفت: در حال حاضر اکثر بانک ها امکان صدور چک الکترونیکی را دارند و تنها تفاوت اینجاست که بقیه بانک ها امکان کارسازی و نقد کردن چک دیگر بانک ها را ندارند و برای وصول چک های الکترونیک خودشان نیز باید به شعبه بانک مراجعه کنند اما بانک کشاورزی موفق شده مسیر صدور تا کارسازی چک های دیگر بانک ها را نیز آنلاین و غیر حضوری کند.

امین زاده درباره امنیت چک های الکترونیکی تأکید کرد: هر برگ چکی که به صورت آنلاین صادر می شود، به صورت سیستمی از سامانه های پیچک و صیاد بانک مرکزی استعلام خواهد شد. علاوه بر این به دلیل استفاده از امضای دیجیتال، امنیت چک های الکترونیکی کاملا تضمین شده و مطمئن خواهد بود؛ همچنین استفاده کنندگان از چک های الکترونیکی، با مشکلاتی نظیر جعل، هک شدن و یا مفقود شدن نسخه فیزیکی مواجه نخواهند شد. البته هنوز هم برخی به لحاظ روانی خواهان چک به صورت فیزیکی هستند اما با آموزش و فرهنگ سازی پیش بینی می شود ظرف ۳سال آینده کاملا چک فیزیکی حذف و یا سهم آن به حداقل برسد.

وی با بیان این که مشتریان در بستر «سوپر اپلیکیشن باران بانک کشاورزی» می توانند چک دیجیتال صادر، کارسازی یا منتقل کنند، خاطرنشان کرد: با اپلیکیشن باران فرایند احراز هویت غیر حضوری مشتریان صورت گرفته و سپس امضای دیجیتال برای آنان صادر می شود.

معاون فناوری بانک کشاورزی درباره مقررات برگشت چک دیجیتال اظهار داشت: با الکترونیکی شدن دسته چک ها اگر حساب مشتری کسری موجودی داشته باشد، چک صادره برگشت خواهد خورد، برای طرح دعاوی در دادگاه ها، فرم برگشت چک در اختیار مشتری قرار می گیرد و مورد قبول دادگاه ها خواهد بود.

وی با اشاره به فراگیر شدن تدریجی چک دیجیتال در شبکه بانکی تأکید کرد: این یک اقدام مهم در راستای اجرای قانون جدید چک ،که مورد تأکید مجلس است، به حساب می آید؛ چراکه به بسیاری از دغدغه های مردم ازجمله خطر مفقود شدن، جعل چک یا خط خوردگی پایان می دهد و در هر ساعت از شبانه روز می توان چک دیجیتال را صادر، ثبت و به بانک برای نقد شدن واگذار کرد.

شایان ذکر است، چک الکترونیک بانک کشاورزی با نام «چابک»، خدمتی جدید در راستای اجرای سند تحول دیجیتال در فضای بانکداری کشور، توسعه ابزارهای بانکداری الکترونیکی و جایگزینی بسیار امن و سریع برای دسته چک های کاغذی است و افراد با داشتن حساب جاری نزد بانک کشاورزی، می توانند از مزایای این خدمت بهره مند شوند.

لینک کوتاه : https://sedayepool.ir/?p=112017

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها