تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 105260 تاریخ انتشار : 5 آذر 1402

 

از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران (۱۸ اسفند ۱۴۰۱) تا پایان آبان ماه، ۱۸ میلیون و ۹۵۲ هزار گواهی سپرده معادل یک تن ۸۹۵ کیلوگرم شمش طلا به ارزش ۶ هزار و ۲۴۱ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفته است. در آبان ماه رکورد حجم و ارزش معاملات این بازار شکسته شد و درمجموع ۴۲۹ کیلو و ۸۵ گرم شمش طلا به ارزش ۱.۴ همت منعقد شد.

به گزارش صدای پول  به نقل از کالاخبر ، بررسی های آماری از حجم معاملات گواهی سپرده شمش طلا طی ماه های گذشته نشان می دهد که از هجدهم تا پایان اسفندماه گذشته، ۱۴ کیلوگرم طلا به ارزش ۴۳.۷ میلیارد تومان در این بازار معامله شد.

به مرور زمان و با آشنایی بیشتر سرمایه گذاران با این ابزار، آمار معاملات نیز روند صعودی به خود گرفت و در فروردین ۱۴۰۲ حجم گواهی سپرده ثبت شده به ۶۱۵ هزار گواهی سپرده معادل ۶۱.۵ کیلوگرم به ارزش حدودی ۲۰۹ میلیارد تومان رسید. اردیبهشت ماه حجم گواهی سپرده جهش قابل توجهی داشت و به ۳ میلیون و ۷۲۱ هزار گواهی معادل ۳۷۲ کیلوگرم به ارزش یک هزار و ۳۲۱ میلیارد تومان رسید.

روند مطلوب معاملات در ماه های خرداد، تیر، مرداد، شهریور و مهر طبق نمودار زیر ادامه یافت و در آبان ماه نیز ۴ میلیون و ۲۹۸ هزار گواهی معادل ۴۲۹.۸ کیلوگرم شمش به ارزش یک هزار و ۴۰۸ میلیارد تومان دست به دست شد و انتظار می رود با توجه به آشنایی بیشتر سرمایه گذاران نسبت به این دارایی استقبال از آن تداوم یابد.

معادل ۲۵۵ هزار سکه طلا معامله شد

اگر بخواهیم حجم معاملات شمش طلا در این ابزار بورس کالا را بهتر بسنجیم، می توانیم معادل تقریبی سکه طلا در این حوزه را محاسبه کنیم. به صورت تقریبی و با توجه به وزن های مختلف شمش های موجود در دو خزانه مورد پذیرش بورس کالا یعنی خزانه بانک ملت و خزانه بانک صادرات، هر شمش طلا معادل ۱۳۵ سکه تمام بهار آزادی است که با احتساب ۱۸۹۵ کیلوگرم شمش معامله شده در بورس کالا تا پایان مهر می توان به صورت تقریبی گفت این میزان شمش معادل ۲۵۵ هزار سکه طلا است.

کارشناسان معتقدند با توجه به اهمیت طلا در سبد سرمایه‌گذاری مردم و سرمایه گذاران و همچنین سهولت معامله، نیاز به نقدینگی حداقلی، نبود ریسک های معاملاتی سنتی از جمله کیفیت طلا و امنیت و جذابیت این معاملات، برآورد می شود در نیمه دوم سال جاری رکوردهای قابل توجهی در این بازار بورس کالا به ثبت برسد.

معامله ۴۳۰ کیلوگرم شمش طلا در بورس کالا/ حجم کل معاملات به یک تن و ۸۹۵ کیلو رسید
Twitter Google+ Facebook
19 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها