• امروز : چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 19 June - 2024

ویژه خبری

سرپرست بانک کشاورزی خبر داد: پیش بینی پرداخت ۲۵۰ همت تسهیلات به بخش کشاورزی در سال جاری اجرای برنامه های فرهنگی و هنری همزمان با اعیاد قربان و غدیر در منطقه آزاد انزلی ۶۰۰٫۰۰۰ عروس و داماد از شعب سپهری وام ازدواج گرفتند پیام تبریک بهزاد شیری مدیر عامل پست بانک ایران به مناسبت عید قربان و آغاز دهه امامت و ولایت ابلاغ آیین نامه پنجره واحد خدمات حمایتی ایرانیان به ادارات کل ستادی و مستقل پست بانک ایران اهدای نشان عالی مدیریت خلاق به بانک مسکن رشد ۴۸۶ درصدی سودآوری در پی اصلاح ساختارهای مالی سپرده کوتاه‌مدت ویژه ممتاز طرح «ربیع» بانک مسکن با ضریب تخصیص ۴۰ درصدی اوراق (تسه) تیم‌های برتر نخستین دوره مرکز Solve for Tomorrow سامسونگ در ایران معرفی شدند سود خالص بانک سینا از ۱۸ هزار میلیارد ریال فراتر رفت بانک دی، فراتر از انتظار در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری تلاش مضاعف برای افزایش سهم بازار بانک سینا ارائه نگین امید سپه برای کمک به تامین نقدینگی خانواده ها با کارمزد ۲ درصد رشد ۸٫۵ درصدی درآمد چادرملو در دو ماهه نخست ۱۴۰۳ فروش فوری نقدی کامیونت نیسان تکسوز آپشنال SVD تعاونی‌سازی سبب ایجاد تحول در طرح نهضت ملی مسکن می‌شود

0

مسیر ویژه برای بررسی درخواست های شرکت‌های دانش بنیان

  • کد خبر : 723
  • 18 آبان 1396 - 16:19
مسیر ویژه برای بررسی درخواست های شرکت‌های دانش بنیان

 صدای پول:رئیس اداره صادرات کالا و سرمایه گذاری داخل کشور بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: این بانک برای سهولت انجام کار یک مسیر ویژه برای بررسی درخواست های شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته است. به گزارش صدای پول به نقل از اگزیم نیوز سید حسین حسینیان در خصوص ساز و کار حمایت از […]

 صدای پول:رئیس اداره صادرات کالا و سرمایه گذاری داخل کشور بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: این بانک برای سهولت انجام کار یک مسیر ویژه برای بررسی درخواست های شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته است.

به گزارش صدای پول به نقل از اگزیم نیوز سید حسین حسینیان در خصوص ساز و کار حمایت از شرکت های دانش بنیان در بانک توسعه صادرات گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متولی اصلی بررسی و تشخیص و حمایت از شرکت ها و محصولات دانش بنیان بوده و طرح های خاص و برنامه های ویژه ای برای حمایت از این شرکت ها در نظر گرفته است.

حسینیان افزود: بانک توسعه صادرات نیز بنا به رسالتی که دارد و با اعتقاد به این مهم که شرکت های دانش بنیان بخشی از اقتصاد را راهبری می کنند، ساز و کار خاصی را برای حمایت از این حوزه در نظر گرفته است.

وی گفت: تاسیس صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات و فناوری شریف از طرف بانک توسعه صادرات با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف یکی از این برنامه ها بوده است. و از سال ۱۳۹۰یک خط اعتباری به مبلغ یک صد میلیارد ریال به منظور تامین مالی شرکت های دانش بنیان در اختیار این صندوق قرار گرفت.

حسینیان اذعان داشت به علت عدم آشنایی این قبیل شرکت ها با فرایند اعطای تسهیلات بانکی، تنها بخش اندکی از متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات شدند و در سنوات بعد با توجه به رفع این نقیصه سقف استفاده از تسهیلات یاد شده افزایش یافت به نحوی که هیات مدیره بانک مبلغ خط اعتباری را به دو برابر افزایش داد و البته برای افزایش این مبلغ با توجه به حجم تقاضا تدابیر لازم پیش بینی شده است.

رئیس اداره صادرات و سرمایه گذاری داخلی بانک توسعه صادرات در ادامه گفت: بانک توسعه صادرات برای سهولت انجام کار یک مسیر ویژه برای بررسی درخواست های شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته است که یک کمیته فنی با کارشناس های متخصص در هر موضوع را شامل می شود. در واقع با دریافت تقاضا در بخش های مختلف اعم از آی تی ، مخابرات ، صنایع دارویی و صنایع مختلف، کارشناس های فنی با تکیه بر توان علمی و فنی خود بررسی های لازم را انجام می دهند و بعد از این مرحله تصمیم گیری در مورد مباحث اعتباری برای پرداخت های شرکت های دانش بنیان انجام گرفته و برای اجرا به شعب منتخب بانک ابلاغ می شود. که با فراهم شدن شرایط مصوبه این شرکت ها میتوانند از تسهیلات بانک استفاده کنند. به منظور حمایت بیشتر از این شرکت ها نرخ تسهیلات اعطایی به این شرکت ها، ۲ درصد کمتر از حداقل نرخی است که برای تسهیلات معمول بانک در نظر گرفته شده است.

حسینیان اذعان داشت: در صورت در اختیار بودن منابع صندوق توسعه ملی شرکت های دانش بنیان نیز می توانند با نرخ اعلامی صندوق (در حال حاضر ۱۲ درصد) از منابع یادشده استفاده نمایند. حسینیان اعلام کرد طبق آمار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۳۸۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد و بانک توسعه صادرات اوایل مهرماه طی نامه ای فهرست این شرکتها را به تفکیک در سه بخش« نوپا » ۱۷۵۷ ، «دانش بنیان صنعتی» ۵۹۵، «تولیدکنندگان کالا و خدمات دانش بنیان» ۸۲۹ شرکت را به شعب ابلاغ کرد تا شعب مختلف این شرکت ها را برای آشنایی با خدمات بانک دعوت کرده و با مذاکره اولیه و گفتگو، امکان تامین مالی را برای آنها فراهم آورند. طی این محدوده زمانی کوتاه، تعدادی از این شرکت ها جذب شده و درخواست هایشان در دست بررسی است تا از این طریق به آنها خدمات ارائه شود.

وی در ادامه نقطه ضعف شرکت های دانش بنیان را بر شمرد و گفت: به دلیل اینکه مدیران شرکت های دانش بنیان صاحب ایده های نو بوده و ماهیتا به دنبال نوآوری و خلافیت هستند از بحث بازار و بازاریابی غافل می مانند.درحالیکه شما اگر بهترین کالا را با بهترین کیفیت حتی به صورت انحصاری تولید کنید مادامی که نتوانید آن را در بازار به فروش برسانید و وجوه حاصل از فروش را مجددا در چرخه تولید به کار بگیرید، فعالیت ناقص خواهد بود. وی افزود: بحث دیگر عدم وجود یک متخصص مالی برای سامان دهی به امور مالی شرکت هاست. این نقص ضررهایی را متوجه این دست شرکت ها می کند.

حسینیان گفت: توصیه ما به عنوان بانک این است که یک متخصص مالی را در تیم خود تعریف کنند البته لازم به ذکر است مادامیکه این شرکت ها به بانک ها مراجعه نکردند این نواقص زیاد خودش را نشان نمی دهد. هنگامی که به بانک مراجعه می کنند درست در جایی که باید صورت های مالی را در اختیار بانک قرار دهند به مشکل بر می خورند.

وی ادامه داد : مخصوصا شرکت هایی که نوپا هستند، سیستم های حسابداری برایشان تعریف نشده است و عمدتا خیلی ساده و سنتی هستند. الزام این است که صورت های مالی این شرکت ها به نحوی که قابلیت تطابق با قوانین و قواعد بانک را داشته باشد تنظیم شود. لذا ضروری است که یک متخصص مالی در این شرکت ها وجود داشته باشد. حسینیان در ادامه به موضوع وثائق پرداخت و گفت: نکته دیگر بحث وثائق است. شرکت های دانش بنیان در ارائه وثیقه به مشکل بر می خورند که لازم است تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شود .

وی اضافه کرد: خوشبختانه کشور ما از ظرفیت دانش بنیانی بالایی برخوردار است و اگر حمایت لازم از آنها انجام شود می توانند یکی از مصادیق بارز تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی باشند. این ایده و فکر جوان ایرانی است که می تواند به تولید کالا یا خدمتی منجر بشود که یا نوع مشابه اش وجود ندارد و برای اولین بار در بازار عرضه شده و یا قابل رقابت با نوع خارجیش هست. حسینیان تاکید کرد: در این فضا شرکت های دانش بنیان باید به نحوی عمل کنند که بهترین بازده را داشته باشند. ترکیب متخصصین مالی، فنی و بازاریابی میتواند یک تیم قوی ایجاد کند که قابلیت حضور و ماندگاری در بازار را داشته باشند.

لازم به ذکر است در این میان شرکت های مدیریت صادرات می توانند نقششان را در خصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان در بازار های صادراتی به خوبی ایفا کنند. وی گفت: اگرچه شرکت های کوچک دانش بنیان غالبا توان رقابت در بازار های جهانی را ندارند اما شرکت های مدیریت صادرات می توانند در این میان نقش واسط را ایفاکنند. شرکت های مدیریت خدمات صادرات با توجه به تخصصی که در بازارهای جهانی دارند و آگاهی از اینکه کدام بازارها به خدمات و تولیدات نیازمند است می توانند کالای شرکت های دانش بنیان را به بازار جهانی برسانند. این موضوعی هست که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از آن به خوبی حمایت می کند.

لینک کوتاه : https://sedayepool.ir/?p=723

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها