تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 89593 تاریخ انتشار : 29 مهر 1401

اختصاصی/نسیبه نجفی بندپی/
مدیر مالی پتروشیمی بوعلی سینا در حاشیه برگزاری نمایشگاه فرصت‌های سرمایه گذاری در کیش از رشد ۱۴۰ درصدی با مبلغ حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان فروش در شش ماهه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به همراه ۵۰ میلیون دلار سود پس از بهره‌برداری واحد پارازایلین طی یک سال خبر داد.
به گزارش  خبرنگار صدای پول ،محمد رحیمی پور، دبیر مالی شرکت پتروشیمی بوعلی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری که با عنوان کیش اینوکس ۲۰۲۲ در این جزیره در حال برگزاری است، با حضور در جمع خبرنگاران حوزه سرمایه با ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیت‌های انجام شده، گفت: پتروشیمی بوعلی سینا یکی از شرکت‌های زیرمجموعه و کاربردی هلدینگ خلیج فارس می‌باشد که از آذرماه سال ۱۳۹۹ با نماد بوعلی فعالیت خود را در بازار بورس آغاز کرد. در شروع فعالیت بورسی «بوعلی» قیمت هر سهم به مبلغ ۴۱۴۰ بوده و در حال حاضر این مبلغ به ۹۵۰۰ تومان رسیده است. قابل ذکر است که روند معاملات این سهم در حال حاضر به دلیل افزایش سرمایه متوقف می‌باشد.
سود ۱۴۰ درصدی برای شش ماهه ابتدای سال جاری
محمد رحیمی پور با اشاره به روند سودسازی شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷، ۲۲۰ هزار میلیارد تومان سود حاصل شد که در ادامه روند سودآوری با ۴ برابر شدن این مبلغ در سال ۱۳۹۸ به ۸۰۰ هزارمیلیارد تومان رسید. در سال ۱۳۹۹ این مبلغ به دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان، در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۳ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۳۶ هزار میلیارد ریال سود خالص شرکت پتروشیمی بوعلی سینا بوده است.
وی با اشاره به سود شش ماهه نخست سال ۱۴۰۱، افزود: برآورد ما حاکی از این است که بیش از ۸۰ درصد پیش‌بینی سال جاری را کسب خواهیم کرد. مبلغ فروش این شرکت نزدیک به ۲۴ هزار میلیارد تومان در نیمه نخست سال جاری بوده است که رشد ۱۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را نشان می‌دهد.
۱۱۶ درصد افزایش ظرفیت اسمی در تولید
رحیمی پور، تولید محصولات پتروشیمی بوعلی سینا را حدود ۱۱۶ درصد ظرفیت اسمی عنوان کرد و بیان داشت: افزایش تولید این شرکت در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل حدود ۶ درصد بوده که امیدواریم سود خیلی خوبی برای سال مالی گذشته برای سهامداران تقسیم گردد که رقم‌های دقیق به زودی بر روی سامانه کدال منتشر خواهد شد.
بر اساس این گزارش و در ادامه جلسه پرسش و پاسخ با اصحاب رسانه، صداقت زاده مدیر بازرگانی پتروشیمی بوعلی سینا، درباره جزئیات بازسازی واحد پارازایلین این شرکت، گفت: یکی از پروژه‌های اساسی پتروشیمی بوعلی سینا طی چند سال اخیر، پروژه بازسازی واحد پارازایلین بوده که خوشبختانه در مراحل پایانی قرار دارد. بهره برداری از برج ۸۰۰۱ و دو کوره تقریبا به پایان رسیده و کارهای جزئی مربوط به پایان هر پروژه باقی مانده  و پیش‌بینی می‌شود در آبان ماه کار نصب تجهیزات این واحد به اتمام برسد و در آذرماه به مرحله راه‌اندازی خواهیم رسید.
سود ۵۰ میلیون دلاری حاصل از راه‌اندازی پروژه پارازایلین
مدیر بازرگانی پتروشیمی بوعلی سینا  درباره سودآوری پروژه پارازایلین پس از راه‌اندازی، افزود: طبق محاسباتی که طی چند سال گذشته انجام شد، قیمت پارازایلین نسبت به محصولات تولیدی کنونی این شرکت، حداقل ۵۰ میلیون دلار به سود این شرکت اضافه می‌شود. مبنای این محاسبات در بلند مدت است و شاید در حال حاضر محاسبات نمایانگر افزوده شدن این مبلغ به سود شرکت در یک سال به دلیل کاهش قیمت پارازایلین نباشد، ولی برآوردها در درازمدت نشان می‌دهد که می‌توان به مبلغ ۵۰ میلیون دلار در سال دست پیدا کرد.
وی، معافیت‌های اعمال شده در قبل را پابرجا اعلام کرد و افزود: تنها معافیتی که اکنون نداریم مربوط به معافیت عملکرد شرکت از ده سال به ۲۰ سال بوده است که کارهای آن در حال انجام و پیگیری است و اگر این معافیت هم دریافت کنیم به مدت ۱۰ سال دیگر معاف خواهیم بود. صورتهای مالی حسابرسی نشده را قطعا در روز شنبه ۳۰ مهرماه بر روی سامانه کدال قرار خواهد گرفت.
افزایش سرمایه ۳۱۰ درصدی پتروشیمی بوعلی سینا
صداقت زاده درخصوص افزایش سرمایه، اظهار داشت: افزایش سرمایه دارای مراحل مختلفی است که پس از کسب مجوزهای لازم و برگزاری مجمع مجددا مجوز سازمان بورس باید گرفته شود و ثبت افزایش سرمایه انجام بشود. در حال حاضر در مرحله ثبت صورتجلسه مجمع و ثبت افزایش سرمایه هستیم. در ابتدای امر ۳۵۰ و یک درصد افزایش سرمایه را ارائه دادیم که سازمان با  افزایش سرمایه حدودا ۳۱۰ درصد موافقت کرده و مجمع هم این مبلغ افزایش سرمایه را پذیرفته است. سرمایه پتروشیمی بوعلی سینا از ۳۵۰ میلیارد تومان به مبلغ یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

Twitter Google+ Facebook
359 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها