تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 105267 تاریخ انتشار : 5 آذر 1402

مدیرعامل شرکت صبافولاد خلیج فارس  در پنل تخصصی ” فرصت‌های تامین مالی در زنجیره فولاد” در حاشیه بیستمین نمایشگاه ایران‌متافو بر ضرورت تغییر رویکرد واحدهای تولیدی به سرمایه گذاری صادرات محور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای پول،علی دشتیانه با بیان این مطلب گفت:رویکرد صادرات محور موجب ارز آوری به کشور می شود و شرکت های تولیدی از این طریق می توانند بخشی از نیاز خود به سرمایه گذاری را تامین کنند.

وی افزود: تا زمانی که پول از بیرون وارد شرکت‌ها و صنایع تولید نشود، تامین مالی به معنای واقعی اتفاق نمی‌افتد. 

مدیرعامل صبافولاد خلیج فارس در این همایش که به همت شرکت کارگزاری مبین‌سرمایه برگزار شد،تاکید کرد: دارایی فیزیکی زیادی در بازار سرمایه وجود دارد و ابزارهای مناسبی نیز ارایه شده اما متاسفانه به درستی از آنها استفاده نشده است. 

وی ادامه داد:ابزارهایی مانند گواهی سپرده کالایی، قراردادهای آتی، سهام‌پروژه و غیره که شرکت‌ها می‌توانند از طریق آنها تامین مالی کنند.

دشتیانه بیان کرد:با توجه به شرایط کنونی و بسته بودن مراودات بین‌المللی، پول‌های بیرونی ناشی از سرمایه‌گذاری خارجی به سمت شرکت‌های داخلی قفل شده است.

وی تاکید کرد:در شرایط سخت بازار، پذیره‌نویسی سهام صبافولاد با اقبال بالایی از سوی سهامداران حقیقی مواجه شد و با توجه به تاریخ و مدت باقی‌مانده زمان پذیره‌نویسی، احتمالا با استقبال حقوقی‌ها هم مواجه خواهد شد.

دشتیانه تصریح کرد: صبا فولاد با سهام‌پروژه به شیوه‌ افزایش سرمایه از محل حق تقدم شروع به کار کرد. در این روش، سهامداران جدید هم در پروژه و سود آتی آن و هم در  سرمایه‌گذاری شرکت سهیم می‌شوند و ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهند. 

فرصت طلایی سهام پروژه برای شرکت ها 

ندا بشیری، معاون خدمات مالی تامین‌سرمایه تمدن نیز در ابن همایش گفت: برخی ابزارهای نوین بازار سرمایه مانند سهام‌پروژه،فرصت طلایی برای شرکت‌ها است.

وی افزود:شرکت‌هایی که طرح توسعه‌ای و یا پروژه‌های نیمه‌تمام دارند، باید از این فرصت طلایی که بازار سرمایه در اختیارشان گذاشته است، به خوبی استفاده کنند.

بشیری به ظرفیت‌های بازار سرمایه در تامین مالی شرکت‌ها اشاره و اظهار کرد:سهم شرکت‌ها از تامین مالی در بازار سرمایه ۲۰ درصد است در حالی که در کشورهای دیگر مانند بورس آمستردام و امریکا این رقم به بیش از ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد هم می‌رسد.

وی به مدل‌های تامین مالی در بازار سرمایه نیز اشاره کرد و گفت: در بازار سرمایه ۳ مدل تامین مالی سرمایه‌ای، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و تامین مالی بدهی با دو بخش مبالغ کمتر از ۱۰۰ و بالاتر از ۱۰۰ میلیارد تومان وجود دارد.

به گفته این کارشناس حوزه خدمات مالی، شرایط بازار سرمایه برای تامین مالی شرکت‌ها به ویژه در بخش تضامین بسیار تسهیل شده است و شرکت‌ها با توثیق سهام‌شان هم می‌توانند تامین مالی انجام دهند.

معاون خدمات مالی تامین سرمایه تمدن تصریح کرد: شرکت‌ها در گذشته به روال مرسوم و سنتی همواره تامین مالی خود را از بازار پول (تسهیلات بانکی) انجام می‌دادند اما با محدودیت‌های جدیدی که برای بانک‌ها ایجاد شده، این روند به سمت بازار سرمایه در حال شکل‌گیری است.

وی افزود: البته تامین مالی از طریق بازار سرمایه با بازار پول متفاوت است. برای مثال یک شرکتی که ۴٠٠ میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی کرده است اگر برای این شرکت اوراق ۴ ساله منتشر شود ۴٠٠ میلیارد تومان تا ۴ سال در اختیارش خواهد بود و فقط هر ٣ ماه یک‌بار سود اوراق را پرداخت می‌کند، بنابراین در آخرین روز از سال چهارم باید اصل پول را برگرداند که با توجه به نرخ تورم سالانه در کشور، مقرون به صرفه است.

بازار سرمایه بهترین محل تامین سرمایه شرکت های خصوصی 

در ادامه این پنل تخصصی، محمدعلی محمدی، مدیرعامل شرکت کارگزاری مبین‌سرمایه در این همایش گفت: با نگاهی به آمارهای منتشر شده در ۷ ماهه نخست امسال، نرخ رشد نقدینگی به ۴۳ درصد افزایش یافته است. البته این روند فزاینده در آبان‌ماه با رویکرد کنترلی بانک مرکزی کاهشی شد اما همچنان شاهد تداوم جریان رشد نقدینگی در کشور هستیم.

محمدی اظهار کرد: با سخت‌گیری‌های بانک مرکزی در ترازنامه بانک‌ها، رشد پایه پولی از ابتدای امسال تاکنون از ۴۵ درصد به ۳۹٫۶ درصد تنزل کرده اما این رشد هنوز متوقف نشده است.

محمدی بیان کرد:با توجه به پیش‌بینی‌های صندوق جهانی پول و سایر مراجع رسمی نسبت به تورم حداقل ۲۰ درصدی برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۴، شرکت‌ها باید در تامین مالی از طریق بازار سرمایه سریع‌تر اقدام کنند.

وی افزود: طبق آمارهای رسمی، بیش‌ترین میزان تسهیلات بانک‌ها به شرکت‌ها دولتی پرداخت شده و به نوعی، دولت بزرگ‌ترین بدهکار بانکی است.

محمدی ادامه داد: در شرایطی که بانک‌ها به شرکت‌های بخش خصوصی تسهیلات ارایه نمی‌دهند یا سختگیری می‌کنند، تامین مالی شرکت‌ها از بازار پول باید به سمت بازار سرمایه تغییر کند.

Twitter Google+ Facebook
22 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها