تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 91064 تاریخ انتشار : 7 آذر 1401

یک فعال اقتصادی به اهمیت و تاثیر متاورس در عرصه آموزشی اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین کاربردهای متاورس در صنعت آموزش، کاهش هزینه های برگزاری کلاس های آموزشی است.

سید مهداد خاتمی با اشاره به اینکه نقش متاورس در صنعت گردشگری و جهانگردی روز به روز در حال افزایش است، اظهار داشت: ایده متاورس در سال های ۱۹۹۰ به ظهور رسید نقش متاورس در صنعت گردشگری و جهانگردی از زمان های قبل آغاز شده بود. اما با بروز همه گیری کووید که برنامه های گردشگری تعطیل شد، جهت گیری توریسم به سمت سیر و سفر در دنیای متاورس تسریع شد. زیرا ایده سفر در دنیای مجازی می‌تواند به نحوه رویارویی توریست ها با مکان‌های دیگر کمک کند.

وی افزود: ایده سفر در دنیای مجازی حتی امکان دارد جایگزین تعدادی از سفرهای فیزیکی گردد که در این صورت صنعت توریسم دچار آسیبی نخواهد شد.  

این فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: شرکت‌ها در حال توسعه زیرساختهایی برای فراهم سازی امکانات گردشگری در متاورس های موجود و جدید هستند.

وی با بیان اینکه متاورس پیوند جهان فیزیکی با زندگیدیجیتال، دنیای آواتارها و نسل بعدی اینترنت است، یادآور شد:شاید بتوان بهترین و سودمندترین رویکرد Metaverse را در رابطه با آموزش معنا کرد.

در حال حاضر برای کسب تخصص در یک حیطه خاص، باید چند هزار ساعت آموزش حرفه‌ای گذرانده شود. این آموزش‌ها پراکنده هستند.

خاتمی اذعان داشت: کلاس‌های آنلاین، کلاس‌های حضوری،کتاب‌ها، جزوات، آزمایشات و همگی در بسترهایی جدا از هم ارائه شده‌اند. حالا تصور کنید در دنیای متاورس بخواهیم برای یکزمینه خاص آموزش ببینیم.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در حوزه ای خاص تر، بسیاری از سرگرمی‌ها هستند که در برهه‌هایی از زمان یا در موقعیت‌هایمکانی خاص به آن‌ها دسترسی نداشته باشیم.

این فعال اقتصادی ادامه داد: به عنوان مثال، اشخاصی که در مناطق استوایی زندگی می‌کنند، نمی‌توانند در محل زندگی خود، ورزش‌ها یا تفریحات زمستانی را داشته باشند. مگر اینکه به یککشور سردسیر سفر کنند.

وی خاطر نشان کرد: در متاورس همه‌چیز در هر زمان و مکانیممکن است یا میتوان به نمونه های نمایشگاهی جیتکس امارات اشاره کرد که شاهد برگزاری کنفرانس ‌بودیم بنابراین کنفرنس ها نیز مانند کنسرت‌ها می‌توانند به‌صورت حضوری یا آنلاین برگزار شوند. اما محدودیت‌های حضور فیزیکی و حضور آنلاین در ویدئو کنفرانس‌ها نیز وجود دارد. خاتمی گفت: بنابراین می‌توان به یک تجربه برتر در رابطه با برگزاری چنین رویدادهایی در متاورس فکر کرد. به‌طوری‌که آواتار افراد در جلسات حاضر می‌شوند و یکتجربه ملموس را رقم می‌زنند.

بلی مفاهیم حریم خصوصی و امنیت

این فعال اقتصادی اظهار داشت: بسیاری از راه حل هایدیجیتال موجود امروزی با نگرانی هایی در مورد حفظ حریمخصوصی و امنیت همراه بوده اند. بنابراین متاورس ممکن است مسائل مربوط به حریم خصوصی و خطرات امنیتی را نیز به همراه داشته باشد. به عنوان یک فضای آنلاین فعال، متاورس می‌تواند به مسائل جدیدی در امنیت و حریم خصوصی افراد و همچنین موسسات منجر شود.

کاهش تفاوت بین دنیای واقعی و مجازی

خاتمی افزود: با هدف معرفی تجربیات همه جانبه به کاربران، متاورس شکاف بین دنیای واقعی و مجازی را از بین می‌برد. حتی اگر بتوانید این موضوع را به عنوان یک مزیت در نظر بگیرید، اعتیاد به دنیای مجازی می‌تواند باعث کناره‌گیریافراد از تجربیات دنیای واقعی شود.

وی ادامه داد: پس از شروع همه گیری ویروس کرونا و در نتیجهمحدودیت های ناشی از آن، ویژگی های منفی سیستم هایآموزش فعلی برای همه نمایان شد. افت کیفیت آموزش و کاهش انگیزه فراگیری دانشجوها از بزرگترین صدمات محدودیت هایکرونایی بر سیستم آموزش مجازی فعلی هستند.

این فعال اقتصادی اذعان داشت: تکنولوژی های هوش مصنوعی،واقعیت افزوده و واقعیت مجازی که در متاورس به کار گرفته شده اند باعث تبدیل شدن آن به یک بستر مناسب برای توسعه و بروزرسانی سیستم های آموزشی فعلی شده اند.

وی بیان داشت: بدین ترتیب دانشجویان می توانند با شرکت در محیط های سه بعدی قدرت گرفته از تکنولوژی متاورس،  تجربه ایبسیار نزدیک به محیط های آموزشی در جهان واقعی را کسب کنند در حالی که دیگر محدودیت های مکانی و زمانی و اقتصادیجلودار آن ها نیستند.

خاتمی تاکید کرد: یکی از مهم ترین کاربردهای متاورس در صنعت آموزش باید به کاهش هزینه های برگذاری کلاس های آموزشیاشاره کرد. ساخت و نگهداری محیط های آموزشی بسیار هزینههای سنگین را به سازمان آموزشی تحمیل می کند، این در حالیاست که می توان یک دانشگاه مجازی مانند پروژه بلوکتوپیا در متاورس توسعه داد که تمامی واحد های آموزشی با بهترینکیفیت را با هزینه بسیار کمتر از ساخت و ساز در جهان واقعی توسعه داد.

Twitter Google+ Facebook
134 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها