تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 71113 تاریخ انتشار : ۶ مهر ۱۴۰۰

سامانه برگزاری آزمون شرکت مدیریت و آموزش بورس با حضور مصطفی بهشتی‌سرشت عضو هیأت و معاون اجرایی سازمان بورس  و علیرضا قنادان مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه و آموزش بورس رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار صدای پول بهشتی‌سرشت در این مراسم با برشمردن مزایای صندوق های سرمایه گذاری و ضرورت تقویت آن ها در بازار سرمایه گفت: در اقتصادهای توسعه یافته صندوق های سرمایه گذاری برای جذب سرمایه افرادی که فاقد تخصص سرمایه گذاری مستقیم در بورس هستند یا فرصت کافی برای تجزیه و تحلیل نمادهای بورسی را ندارند،به اندازه کافی تاسیس شده است به گونه ای که در این کشورها به ازای هر نماد بورسی، سه صندوق سرمایه گذاری وجود دارد.
عضو هیأت مدیره سازمان بورس تاکید کرد:طبق آمارهای منتشر شده ۹۶ درصد سرمایه گذاران بازار بورس در ایران ترجیح داده اند که به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند و تنها ۴ درصد سرمایه گذاران به سرمایه گذاری غیر مستقیم از طریق ها صندوق ها علاقه نشان داده اند.این نسبت در حالی است که با وجود بالا بودن سواد مالی در اقتصادهای پیشرفته،۷۰ درصد سرمایه گذاران آن،سرمایه گذاری از راه صندوق ها را ترجیح داده اند و این به دلیل آگاهی بخشی های لازم به مردم پیرامون مزایای سرمایه گذاری در صندوق ها است.
بهشتی سرشت اظهار کرد:باید از طریق آموزش به مردم آنها را تشویق کرد تا به جای سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه و پذیرفتن ریسک ها خطرناک ناشی از این موضوع،به صندوق های سرمایه گذاری روی بیاورند و از مزایای این نوع سرمایه گذاری بهره مند شوند.
وی با اشاره به سامانه برگزاری آزمون شرکت مدیریت و آموزش بورس گفت: با راه اندازی این سامانه،ایرادها و اشکال‌های قدیمی این حوزه در بخش آموزش برطرف می‌شود.
مصطفی بهشتی سرشت با بیان اینکه در حوزه اطلاع رسانی و خدمات بورس برنامه‌های تحولی پیش‌رو است، افزود: تمرکز فعایت شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس در گذشته بر اطلاع رسانی بود که در کنار آن تلاش‌های خوب و گسترده ای هم در حوزه آموزش و فرهنگ سازی صورت می‌گرفت.
بهشتی سرشت با بیان اینکه با سپرده شدن وظیفه اطلاع رسانی به روابط عمومی، تحولی بزرگ از لحاظ ساختاری در این حوزه رقم خورده است، افزود: موضوع اطلاع رسانی به دلیل تخصصی بودن آن و نزدیک این فعالیت به از مجموعه شرکت جدا شده و روابط عمومی سازمان عهده دار این مسئولیت شده است اما انتظار می‌رود در حوزه توسعه مدیریت و آموزش بورس، با مدیریت مناسب و رویکردی جدید، به این موضوع بیش از پیش پرداخته شود.
بهشتی با بیان اینکه قرار نیست این مجموعه تبدیل به یک موسسه آموزشی شود، اظهار کرد: همانطور که سازمان بورس یک نهاد ناظر و تنظیم‌گر است، از شرکت “توسعه مدیریت و آموزش بورس” انتظار می‌رود در حوزه آموزش بازار سرمایه نیز تنظیم‌گر و رگلاتور باشد.
به گفته بهشتی؛ در بحث مربوط به آموزش‌های تخصصی و حرفه‌ای همچون (MBA) بازار سرمایه و ارائه مجوزهای جدید، اطلاع رسانی های لازم صورت گرفته است.
وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه متولیان ارائه این دوره‌ها دانشگاه ها و موسسات حرفه ای هستند، به طور حتم شرکت مدیریت توسعه و آموزش بورس به عنوان نهاد ناظر و تنظیم‌گر و تسهیل‌گر می تواند کمک بسیار خوبی در این حوزه داشته باشد.
بهشتی بیان کرد: در بحث توسعه مدیریت انتظار داریم شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس تجربیات مدیریتی در بازار سرمایه را به اشتراک بگذارد.
وی تاکید کرد: شرکت توسعه مدیریت و آموزش می تواند برای اشتراک گذاری این تجربیات پیش قدم شده و فضای مناسبی را بین نهادهای مالی در داخل کشور فراهم کرده و مجری و متولی برگزاری تورهای مدیریتی باشد به طوری که جمعی از مدیران بازار سرمایه، نهادهای مالی، فعالان بازار به همت این شرکت با تجربیات سایر کشورها در حوزه بازار سرمایه آشنا شوند.
عضو هیأت مدیره سازمان بورس در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: سیاست سازمان در قبال شرکت‌های تابعه سیاست شفافیت، تخصص و بهره وری بوده و به دنبال آن هستیم روابط سازمان با شرکت های تابعه از جمله این شرکت یک رابطه شفاف همراه با پاسخگویی و کارنامه قابل قبول عملکردی و بهره وری همراه باشد.
وی افزود: مراودات مالی و قراردادی با شرکت های تابعه چون شرکت توسعه مدیریت و آموزش بورس و شرکت رایان بورس تغییر یافته و از این پس مبتنی بر قراردادهای مشخص و مبلغ مشخص شده صورت می‌گیرد.
وی در پایان اظهار کرد: اگر در سال ۱۴۰۰ صورت های مالی سازمان را منتشر شد این نوید را می‌دهم در سال ۱۴۰۱ هم صورت های مالی شرکت‌های تابعه را به صورت شفاف منتشر می شود و همه فعالان بازار ضمن آشنایی کامل با کارنامه عملکرد و هزینه‌های سازمان به شفافیت برای افزایش بهره‌و وری و بهبود عملکرد کمک خواهند کرد تا فضای بهتر و حرفه‌ای تری در بازار سرمایه ایجاد شود.

 

قنادان

علیرضا قنادان مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه و آموزش بورس نیز در این مراسم گفت:سامانه جدید برگزاری آزمون‌های حرفه ای بازار سرمایه از روز شنبه ۱۰ مهر ماه سال جاری برای ۷۵۰ نفر از داوطلبانی که آزمون‌ آنها در دوره‌های گذشته لغو شده بود، باز و به صورت آزمایشی فعال می‌شود.

وی افزود: روند رو به رشد بازار سرمایه و سطح اثرگذاری آن در اقتصاد کشور از اواسط سال ۹۸ شتاب متفاوتی به خود گرفته و علی رغم چالش‌های سال ۹۹، حوزه اثرگذاری بازار سرمایه در اقتصاد کشور بسیار بیشتر شده است.

علیرضا قنادان درباره سامانه جدید برگزاری آزمون‌های بازار سرمایه توضیح داد: با توجه به اهمیت گواهینامه‌ها برای فعالیت نهادهای مالی و فعالان بازار سرمایه، از سه ماه پیش همزمان با تغییر مدیریتی که در شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس اتفاق افتاد، مباحث مربوط به رفع مشکلات فعالان بازار در زمینه ظرفیت سامانه‌ و زیرساخت‌های مربوط به آزمون ها به شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس منتقل شد.

به گفته قنادان؛ مشکلات زیرساختی و نرم افزاری در سامانه قدیمی، انتقال حجم انبوهی از داده‌های مربوط به سوابق آزمون‌ها به سامانه جدید و رفع محدودیت موجود در ظرفیت‌ها، از جمله مسائلی بوده که حل آنها مورد توجه این شرکت قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: طی ۳ ماه گذشته با تلاش همکاران این شرکت و همچنین بخش ها و مدیریت های مختلف سازمان بورس و اوراق بهادار سامانه جدید آزمون های حرفه ای بازار سرمایه با فرایند و ساختار جدید طراحی شد.

قنادان ادامه داد: در سال ۹۹، در مجموع ۱۱ هزار و ۲۶۸ نفر ظرفیت ثبت نام برای برگزاری آزمون وجود داشت که در نیمه دوم سال ۹۹ این ظرفیت افزایش پیدا کرد و در سال ۱۴۰۰ تا به امروز ۳ هزار و ۸۰۲ ظرفیت برگزاری آزمون به وجود آمد که علت کاهش ظرفیت در سال جاری، به شرایط کرونایی و توقف آزمون‌ها از ۱۳ تیرماه برمی‌گردد.

وی با پیش‌بینی اینکه تا پایان آذر ماه سال جاری امکان برگزاری آزمون برای ۲۵ هزار نفر فراهم می‌شود، گفت: در الگوی جدید برخلاف گذشته مبنایی برای روز ثبت نام  یا روز بازگشایی برای ظرفیت‌ برگزاری آزمون وجود نخواهد داشت و همه کسانی که متقاضی شرکت در آزمون‌ها باشند، می توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند. بدین ترتیب ظرفیت برای ثبت نام عموم آزاد و افراد می توانند برای ثبت نام به سامانه مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه در این سامانه جدید، ظرفیت برگزاری آزمون‌ها ۷ تا ۸ برابر شده است، گفت: در حال حاضر با ظرفیتی که در سامانه قرار می‌گیرد شعبه دانشگاه الزهرا به ظرفیت برگزاری آزمون افزوده شده و همچنین شعبه خیابان ملاصدرا هم از اوایل آبان ماه به ظرفیت این شرکت افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه و آموزش بورس اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت برگزاری آزمون در شهرستان‌ها هم وجود دارد به طوری که دانشگاه صنعتی اصفهان اولین شعبه در این زمینه به شمار می رود که کارهای مربوط به ثبت نام را انجام می‌دهد و شهرهای مشهد، یزد، تبریز و شیراز هم در دستور کار برای اضافه شدن به ظرفیت برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه قرار دارند.

قنادان افزود: سامانه جدید از روز شنبه دهم مهرماه برای ۷۵۰ نفر از کسانی که آزمون‌های آنها در دوره‌های گذشته لغو شده بود، باز است و به صورت آزمایشی فعال می‌شود و همچنین مرکز تماسی برای افرادی که نیاز به پشتوانی دارند نیز راه اندازی شده تا به مسائل داوطلبان رسیدگی شود.

وی در پایان تاکید کرد: شرکت مدیریت توسعه و آموزش بورس، برنامه های متنوعی را در هفته ها و ماه های آینده در دست اجرا دارد که اطلاع رسانی های مربوط به آن به زودی انجام می‌شود و گام بعدی در حوزه کاری شرکت بازنگری زیر بنایی فعالیت‌های آن خواهد بود.

Twitter Google+ Facebook
170 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها