تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 108798 تاریخ انتشار : 23 بهمن 1402

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی گفت: امروز گردشگری در دنیا به عنوان یکی از اقتصاد برجسته و اشتغال آفرین است. ما در منطقه آزاد انزلی به صورت تخصصی در این حوزه کار می کنیم. 

به گزارش  خبرنگار صدای پول، مطهری، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی در هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران اظهار کرد: سازمان منطقه آزاد انزلی به عنوان یکی از قطب های گردشگری در کشور در این نمایشگاه با همه ظرفتیهای موجود خود حاضر شد. طبق آمار منطقه آزاد انزلی از سال ۱۴۰۲ تاکنون میزبان ۱۱ میلیون گردشگر بود که آمار قابل توجهی است و می طلبد که در این حوزه و حوزه سرمایه گذاری اقدامات ویژه ای انجام شود.

وی افزود: با صد بسته سرمایه گذاری در نمایشگاه حاضر شدیم. یک سوم از بسته ها در حوزه تخصصی گردشگری است. سایر بسته ها نیز با حوزه گردشگری مرتبط است. امروز گردشگری در دنیا به عنوان یکی از اقتصاد برجسته و اشتغال آفرین است. ما در منطقه آزاد انزلی به صورت تخصصی روی این حوزه کار می کنیم. طرح تحولی نیز در حوزه گردشگری آماده کردیم که بازآفرینی می شود. تا در سال ۱۴۰۳ یک تحول ویژه در حوزه زیرساخت های گردشگری و ورود سرمایه گذاران خواهیم داشت.

مطهری ادامه داد: در حال حاضر تقریبا بیش از هزار میلیارد تومان طرح گردشگری و تجاری در منطقه آزاد در دست احداث داریم و چند طرح و پروژه بزرگ نیز در آستانه آغاز است. منطقه آزاد انزلی با یک شعار ویژه “منطقه آزاد انزلی میزبان همه ایران” میزبان گردشگران خواهد بود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی  گفت: تفاهم هایی نیز با بانک قرض الحسنه مهر ایران نظیر “سفرکارت” را فراهم کردیم. در این “سفر کارت” امکانات خوبی برای ورود ارزان و تسهیل گردشگران دیده شده است. یکی از اهداف ما از حضور در نمایشگاه دعوت از مردم به منطقه آزاد انزلی و نیز سرمایه گذاران بود که از ظرفیت های منطقه آزاد بهره مند شود. تالاب بین المللی انزلی، سواحل خزر، قرار گرفتن در مجاورت جنگل های میلیونی ایرکانی که این منطقه را از سایر مناطق دیگر کشور متمایز کرده، از مناطق دیدنی و جذاب منطقه آزاد انزلی محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: ما در چند نمایشگاه بین المللی نیز در سال جاری حاضر شدیم.  در ارمنستان، عراق، چین و روسیه حاضر شدیم و برای همه کشورهای حوزه خلیج فارس و خزر برنامه ریزی ویژه ای داریم. متمایزتر از همه اینکه در گردشگری سلامت نیز کار می کنیم. چون هم استان گیلان و هم منطقه آزاد انزلی از نظر علم پزشکی منطقه بسیار ویژه ای است. یک سرمایه گذار در این حوزه گردشگری سلامت داریم. اما منطقه به سرمایه گذاران دیگری در حوزه گردشگری سلامت نیاز دارد تا بتوانیم در همه ابعاد کار کنیم. صنعت گردشگری در ۱۰ سال آینده جزو ۱۰ صنعت برتر دنیا خواهد بود. طبق آمار و اعداد بیش از ۵ درصد اقتصاد اصلی کشور در حوزه اشتغال را در صنعت گردشگری داریم. این نمایشگاه فرصت خوبی است تا بتوانیم هم ظرفیت های خود را معرفی کنیم و هم بتوانیم نسبت به جذب گردشگران و سرمایه گذاران در این منطقه اقدام کنیم. 

مطهری توضیح داد: باتوجه به قرار گرفتن کریدور شمال به  جنوب و نیز اتصال ریلی جنوب به شمال با حضور رئیس جمهور که به زودی خواهیم داشت، همه اینها دست به دست هم خواهد داد تا منطقه آزاد انزلی به جایگاه خود در حوزه اقتصاد و گردشگری دست یابد.

وی درخصوص سرمایه گذاری خارجی گفت: صنعت گردشگری طبق قانون چه در حوزه مناطق آزاد و جه سرزمین اصلی دارای معافیت های ویژه گمرکی، عدم نیاز به روادید برای گردشگران خارجی و معافیت های مالی سه مشوق برای ورود سرمایه گذاران خارجی و گردشگران دارد که می تواند بسیار جذاب باشد. همچنین در نظر داریم که مسیر دریایی را راه اندازی کنیم و نزدیکی ما به فرودگاه بین المللی سردار جنگل می تواند یکی از نقاط خوب برای سرمایه گذاران خارجی باشد. ما در حوزه سرمایه گذاران خارجی روی گردشگری اسلامی_ زیارتی تمرکز کردیم. درارتباط با این حوزه نیز به کشور عراق رفتیم و استفاده کردیم. در عراق ۲۰ تفاهمنامه همکاری را منعقد کردیم. اما حضور گردشگران مستلزم زیرساخت های مناسب توسط منطقه و نیز سرمایه گذاران است.

مطهری در مسئولیت های اجتماعی و بسته های ویژه سرمایه گذاری در پاسخ به خبرنگار صدای پول بیان کرد: در منطقه آزاد انزلی معاون فرهنگی و گردشگری یک معاونت واحد است. در حوزه مسئولیت های اجتماعی یکی ازفعالان هنرمندی که در این نمایشگاه حاضر شدند جزو نخبگان و خبرگان ما در حوزه صنایع دستی و گردشگری هستند. گیلان مهد هنر و مهد فرهنگ است. ما در صنایع دستی که بسیار در حوزه گردشگری مرتبط است، فعالیت های ویژه ای داریم. ما دو نمایشگاه تخصصی در منطقه داریم. یک پردیس نمایشگاهی ویژه داریم که با ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی است. یک نمایشگاه داریم که حدود ۸۰فعال صنایع دستی در راستای سیاست های مسئولیت اجتماعی بدون دریافت هیچ گونه وجه فعال هستند و حضور می یابند و محصولات خود را عرضه می کنند.

وی گفت: حمایت های ویژه ای از فعالان داریم. صندوق کارآفرینی امید داشتیم. بیش از صد مدل وام پرداخت شده است. با توجه به اینکه گیلان منطقه خلاق خوراک است، نمایشگاه ویژه ای در زمینه خوراک در اردیبهشت سال آینده برگزار می شود. در نمایشگاه صنایع دستی در حال حاضر که در منطقه فعال است، با فعالیت بیش از ۸۰ هنرمند در حوزه های مختلف حصیربافی، هنرهای تجسمی حاضر هستند. امیدواریم بتوانیم مسئولیت مهم اجتماعی به عنوان منطقه آزاد انزلی عمل کنیم. 

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی  ادامه داد: ما در همه حوزه های گردشگری به ویژه امسال که ابلاغیه ویژه مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد دریامحور است، فعال هستیم. برنامه ویژه سند تحول گردشگری منطقه آزاد انزلی در سال آینده طراحی و تصویب می شود، یکی از محورهای آن دریامحور است. تفریحات دریایی، هتل و مجتمع های مسکونی، رستورانی اهم بسته های گردشگری ماست. گردشگری سلامت نیز که به عنوان یک گردشگری خاص در دنیا مطرح است. ما می توانیم در این حوزه نیز به سرمایه گذاران معرفی کنیم گزارشگر؛ نسیبه نجفی

Twitter Google+ Facebook
10 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها