تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 1852 تاریخ انتشار : 7 آذر 1396

صدای پول- شاخص بورس امروز (سه شنبه) در ادامه روند صعودی خود با ۵۹۹ واحد رشد به جایگاه ۹۱ هزار و ۲۵۵ واحدی ارتقا یافت.

به گزارش صدای پول به نقل از ایرنا، در معاملات امروز همانند روزهای گذشته نمادهای فلزی و معدنی در صدر جذابیت قرار داشتند؛ رونق معاملات این گروه نقش زیادی در رشد شاخص داشت به طوری که نماد فولاد سازی مبارکه به تنهایی شاخص کل را ۱۶۹ واحد بالا برد.
بدین ترتیب، در معاملات امروز، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، وامید (گروه سرمایه گذاری امید)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، پارسان (نفت و گاز پارسیان)، و معادن (توسه معدن و فلزات) و فخوز (فولاد خوزستان) با بیشترین تاثیر مثبت، شاخص را بالا کشیدند.
گروه کانی های فلزی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه ۲۷۰ میلیون سهم به ارزش ۶۰۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش ۴۸۶ میلیارد ریال و فراورده های نفتی به ارزش ۲۷۸ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در معاملات امروز یک میلیارد و ۳۳۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۸۳۷ میلیارد ریال در ۸۵ هزار و ۶۵۷ نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۱۹۲ واحد رشد کرده اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، چهار واحد افت کرده است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، سه واحد پایین آمده، اما شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۶۶۳ واحد بالا رفته است.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۷۴۳ واحد رشد کرد اما شاخص بازار دوم بورس ۳۵۱ واحد کاهش یافت.

** دلایل رشد بازار سرمایه
یک تحلیلگر بازار سرمایه امروز در گفت و گو با ایرنا درباره چرایی رشد شاخص گفت: رشد قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی، کاهش سود بانکی و افزایش نرخ دلار از دلایل رشد بازار سرمایه است.
«بهروز عباس زاده» تاکید کرد رشد شاخص بورس در روزهای اخیر، حبابی و هیجانی نبوده؛ بلکه تحت تاثیر رشد قیمت فلزات اساسی و برخی محصولات پتروشیمی حاصل شده است.
این کارشناس بورس اضافه کرد: رشد قیمت این محصولات (کامودیتی ها) باعث افزایش سودآوری و رشد قیمت سهام شرکت های مرتبط با آنها در بورس کشورمان شده است.
وی از افزایش نرخ دلار به عنوان علت دیگر رشد شاخص بورس نام برد و اضافه کرد: شرکت های صادرات محور و همچنین شرکت هایی مانند پالایشگاه ها که فروش داخلی آنها بر مبنای نرخ دلار انجام می شود نیز تحت تاثیر رشد قیمت دلار، سود خوبی را کسب کرده و رشد داشته اند.
این کارشناس بازار سرمایه کاهش سود بانکی را عامل سوم رشد شاخص معرفی کرد و ادامه داد: سود بانکی به عنوان بازار موازی و رقیب بورس شناخته می شود، بنابراین کاهش سود بانکی موجب شده است که بخشی از نقدینگی به بازار سرمایه وارد شود.
عباس زاده پیش بینی کرد در آینده، میزان کوچ نقدینگی از بانک به بورس بیشتر می شود؛ زیرا حساب هایی که سود بالایی می دادند به سر رسید خود نزدیک می شوند.

Twitter Google+ Facebook
323 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها