تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 105362 تاریخ انتشار : 8 آذر 1402

کارگاه آموزشی بورس کالا با معاملات گواهی سپرده شمش طلا به عنوان ابزار جذاب بورس کالا در حوزه طلا برگزار شد.

به گزارش  پایگاه خبری صدای پول، محبوبه اسکندری، رئیس اداره توسعه کالایی بورس کالای ایران در این کارگاه آموزشی، کلیه فرآیندهای معاملاتی، نحوه دریافت کد، سفارش دهی، فروش، تحویل و مزایای معاملات گواهی سپرده شمش طلا را برای خبرنگاران تشریح کرد.

اسکندری در خصوص گواهی سپرده شمش طلا اظهار کرد: یکی از ابزارهای نوین مالی برای معامله شمش طلا، گواهی سپرده شمش طلاست که معاملات آن در قالب ورقه بهادار برای نخستین بار در اسفند ماه ۱۴۰۱ در بورس کالای ایران راه اندازی شد. 

وی افزود: مزیت عمده معاملات گواهی سپرده شمش طلا این است که سرمایه‌گذاران خرد نیز می‌توانند در این بازار حضور یافته و طلا را در قالب اوراق با پشتوانه ۱۰۰ سوت یا همان یک دهم گرم طلا در این بازار خریداری کنند.

رئیس اداره توسعه کالایی بورس کالا ادامه داد: این معاملات در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ پیش گشایش و از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۷ و در پنجشنبه ها تا ساعت ۱۵به صورت حراج پیوسته انجام می شود.

اسکندری خاطرنشان کرد: در معرفی گواهی سپرده کالایی شمش طلا باید گفت که دارایی پایه این ابزار، شمش طلای حدوداً یک کیلوگرمی با عیار نزدیک به ۲۴ است و هر گواهی معادل ۱۰۰ سوت (یک دهم گرم) از شمش طلا و سقف هر سفارش خرید ۱۰۰۰ گواهی سپرده معادل ۱۰۰ گرم شمش طلا است.

وی بیان کرد: معاملات شمش طلا براساس بند ۹ ماده ۹ قانون “مالیات بر ارزش افزوده” مصوب ۳ اردیبشهت ماه ۱۴۰۰ و قانون مالیات‌های مستقیم از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده معاف است. در این ابزار،محدودیت تعداد دارایی برای مشتریان صندوق‌ سرمایه‌گذاری کالایی پشتوانه طلا و بازارگردان بدون محدودیت و سایر اشخاص معادل ۵۰ کیلوگرم شمش طلا است. همچنین حداقل تغییر قیمت هر سفارش ۱۰ ریال برای هرگواهی سپرده کالایی است.

وی با اشاره گزارش عملکرد این بازار توضیح داد: آمار کلی بازار گواهی سپرده کالایی شمش طلا نشان می دهد که از ابتدای راه اندازی تا روز گذشته، یک تن و ۹۷۷ کیلوگرم به ارزش ۶۵ هزار و ۷۸ میلیارد ریال داد و ستد شده است.

وی درخصوص مزایای گواهی سپرده کالایی شمش طلا همچنین گفت: گواهی سپرده کالایی شمش طلا را می توان به عنوان بازاری متشکل، رسمی با اطلاع رسانی لحظه ای قیمت طلا، امکان سرمایه گذاری در بازار طلا با حداقل سرمایه، ایجاد امکان مدیریت ریسک نرخ ارز برای صادرکنندگان و واردکنندگان، ایجاد اطمینان از جهت ذخیره امن طلای اصالت سنجی شده برای مشتریان، در معاملات و نگهداری طلا در خزانه بانک و تسهیل فروش نام برد.

اسکندری گفت: مشتریان می توانند بدون انجام معامله، از طریق شارژ دفتر دارایی خود اقدام به تسویه هزینه انبارداری کنند.

وی ادامه داد: در خصوص هزینه انبارداری باید بگویم که هزینه روزانه انبارداری به ازای هر سپرده گواهی شمش طلا معادل ۳۰ ریال خواهد بود که در سامانه انبار برای دارنده گواهی سپرده شمش طلا اعمال می شود. این هزینه به صورت دوره ای متناسب با تغییرات قیمت شمش طلا تعدیل می شود.

مثلا، هزینه یک روز انبارداری برای یک شمش طلای تقریبا یک کیلوگرمی(با عیار ۹۹۵) که حدودا معادل ۱۰ هزار گواهی سپرده شمش طلاست برابر با ۳۰ هزار تومان است.  هزینه انبارداری در زمان فروش گواهی سپرده از وجه فروشنده کسر و در دفتردارایی انبار اعمال می شود.

Twitter Google+ Facebook
15 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها