تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 2967 تاریخ انتشار : 20 آذر 1396
 صدای پول: حراج سکه در بانک کارگشایی طی دو هفته گذشته به خوبی موجب کنترل نرخ سکه در بازار شده است.

به گزارش صدای پول به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، در شرایطی که همه عناصر محرک در بازار ثابت بمانند، افزایش عرضه یک کالا می تواند به کاهش قیمت آن بیانجامد. از سوی دیگر در مواقعی که حباب در نرخ سکه ایجاد می شود، بانک کارگشایی طبق دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حراج سکه را در دستور کار قرار می دهد.

در دوره اخیر نیز بانک کارگشایی از چهارم آذر ماه حراج سکه را به منظور بازگرداندن تعادل قیمت به بازار آغاز کرد و تا روز گذشته، حدود ۲۸ هزار قطعه سکه تمام بهار و نیم بهار آزادی را به فروش رساند. با تقریب بیش از ۹۵ درصد، همه نرخ های ارائه شده در حراجی های بانک کارگشایی پایین تر از نرخ بازار بوده و در نتیجه نرخ بازار را با کاهش مواجه کرده است.

نرخ سکه متاثر از دو عامل اساسی قیمت طلا و نرخ دلار در بازار آزاد است. اطلاعات موجود نشان می دهد گرچه نرخ جهانی طلا طی دو هفته اخیر کاهش یافته، اما قیمت آن در بازار داخلی با نوسان همراه بوده است. از سوی دیگر روند نرخ دلار چه در بانک مرکزی و چه در بازار آزاد طی این مدت به طور کامل صعودی بوده و در نتیجه نرخ سکه نمی توانسته ثابت بماند.

در چنین شرایطی، افزایش عرضه سکه، شیب شدید افزایش نرخ این کالا را کنترل کرده، به طوری که این عدد بر روی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تثبیت شده است.

طبیعی است تا زمانی که حراج سکه ادامه یابد و شاهد تغییرات غیرقابل پیش بینی در نرخ طلا یا دلار نباشیم، روند کنونی باز هم قابل تصور خواهد بود.

Twitter Google+ Facebook
180 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها