تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 2253 تاریخ انتشار : 12 آذر 1396

صدای پول:شاخص های بیمه ای کشور در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد که صنعت بیمه ایران در سال گذشته ۲۸۰ هزار و ۱۷۶ میلیارد ریال یا ۸.۹ میلیارد دلار حق بیمه تولید کرده است.

به گزارش صدای پول به نقل از  ایبِنا، شاخص های اقتصادی، اجتماعی و بیمه ای کشور در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد که حق بیمه تولیدی صنعت بیمه از ۲۲۸ هزار و ۴۳۹ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۴ به ۲۸۰ هزار و ۱۷۶ میلیارد ریال افزایش یافته است.

همچنین مقایسه دلاری حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل از آن از رشد ۱.۳ میلیارد دلاری حکایت دارد. این آمار نشان می دهد که حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در سال ۱۳۹۴، ۷.۶ میلیارد دلار بوده که در سال گذشته به ۸.۹ میلیارد دلار رسیده است.

با این حال مقایسه این رقم با سال ۱۳۹۰ نشان از کاهش حق بیمه تولیدی دارد. در سال ۱۳۹۰ حق بیمه تولیدی صنعت بیمه ۱۰.۷ میلیارد دلار بوده که در سال گذشته به ۸.۹ میلیارد دلار کاهش یافته است.

براین اساس رتبه جهانی صنعت بیمه (برحسب میزان حق بیمه تولیدی) در سال ۱۳۹۵ بدون تغییر نسبت به سال قبل از آن ۴۲ بوده است. این رتبه در سال ۱۳۹۰ نیز ۴۲ بوده ولی در سال ۱۳۹۳ به ۴۵ تنزل یافته بود که در سال های بعد از آن بار دیگر به ۴۲ ارتقاء یافت.

نرخ رشد حق بیمه تولیدی در کشور بر حسب ریال (درصد) در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل از آن با ۱۳.۱ درصد افزایش به ۲۲.۶ رسیده است.

همچنین سهم از حق بیمه های زندگی نیز در سال گذشته با ۱.۳ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۴ به ۱۳.۵ افزایش یافته است. حق بیمه سرانه (نسبت حق بیمه به جمعیت) نیز از ۲.۹ میلیون ریال در سال ۱۳۹۴ به ۳.۵ میلیون ریال در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

محاسبه این رقم به دلار نیز حاکی از آن است که حق بیمه سرانه از ۹۶ دلار در سال ۱۳۹۴ به ۱۱۲ دلار در سال قبل افزایش یافته است. این در حالی است که حق بیمه سرانه در جهان و برای کل کشورها ۶۳۸ دلار و ۳ سنت است.

در سال گذشته و با تجدید نظر انجام شده در آمار تولید ناخالص داخلی (GDP) توسط بانک مرکزی، ضریب نفوذ بیمه نیز بروزرسانی شده است. براین اساس ضریب نفوذ بیمه (نسبت حق بیمه به GDP) به ۲.۲۰ درصد رسیده است. این رقم در سال ۱۳۹۴ معادل۲.۰۵ درصد بود. با این حال مقایسه این آمار با ضریب نفوذ بیمه در جهان که در سال ۲۰۱۶ به ۶.۲۸ درصد برای کل کشورها رسیده، حکایت از عقب ماندگی شدید ایران در این زمینه دارد.

همزمان بررسی آمار عملکرد صنعت بیمه کشور در سال گذشته در مقایسه با کشورهای منطقه چشم انداز نشان می دهد که سهم ایران از حق بیمه های منطقه از ۱۱.۹ درصد در سال ۹۴ به ۱۳ درصد در سال ۹۵ افزایش یافته است.

درحالی که نرخ رشد حق بیمه تولیدی در منطقه چشم انداز در سال ۹۴ منفی ۰.۷ درصد بود، این رقم برای سال گذشته به ۸.۰ درصد رسیده است.

با این حال سهم از حق بیمه های زندگی در منطقه چشم انداز با ۰.۱ درصد کاهش در مدت زمان مشابه به ۲۵.۰ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر حق بیمه سرانه در منطقه (دلار) از ۱۲۳.۲ در سال ۲۰۱۵ به ۱۳۱.۱ در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

مقایسه آمارهای بالا با کل کشورها نیز حاکی از آن است که سهم ایران از حق بیمه های جهان از ۰.۱۶ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۰.۱۹ درصد در سال بعد از آن افزایش یافته است. رشد بیشتر را در مقایسه نرخ رشد حق بیمه تولیدی در جهان شاهد هستیم که از منفی ۳.۳۰ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۲.۹۳ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافت.

با این حال سهم از حق بیمه زندگی در جهان در مقایسه با کل کشورها حاکی از کاهش ۰.۱ درصدی است و از ۵۵.۴ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۵۵.۳ در سال بعد از آن کاهش یافته است.

Twitter Google+ Facebook
275 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها