تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 83130 تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1401

 

وزیر صمت از تصویب کلیات آیین‌نامه واردات خودرو در هیئت‌وزیران خبر داد و گفت: پنج روش واردات خودرو در آیین‌نامه‌ای که هم‌اکنون در مراحل نهایی تصویب قرار دارد، مشخص‌شده است و هفته آینده اعلام می‌شود.

به گزارش  صدای پول از شاتا، سید رضا فاطمی‌امین در گفت‌وگو با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با بیان این مطلب، افزود: از سال ۱۳۹۷ به علت به هم ریختگی تراز ارزی کشور با مصوبه‌ای، واردات خودرو ممنوع شده بود که این ممنوعیت تا اردیبهشت امسال ادامه داشت و هم‌زمان با پایان مصوبه در اردیبهشت‌ماه امسال، موضوع واردات خودرو در دولت مطرح شد و کلیات آن به تصویب رسید.

*اکنون تراز ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد*

وی با اشاره ضرورت‌های مصوبه آزادسازی خودرو، بیان کرد: از یک سو مهلت زمانی مصوبه ممنوعیت واردات خودرو تمام شده بود و از سوی دیگر نیز سال گذشته صادرات خوبی داشتیم و اکنون تراز ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد.

*روی واردات خودروهای اقتصادی تمرکز می‌کنیم*

وزیر صمت با بیان این‌که تمرکز مصوبه جدید برای واردات خودروهای اقتصادی است، تأکید کرد: پیش از سال ۱۳۹۷ که واردات آزاد بود، بیشتر خودروهای لوکس و تجملی برای بخش خاصی از جامعه وارد می‌شد، اما اکنون تمرکز روی ورود خودروهای اقتصادی برای اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه است.

*روند تولید خودروهای اقتصادی بی‌کیفیت داخلی متوقف می‌شود*

فاطمی‌امین، با بیان این‌که خودروهای اقتصادی که خودروسازان داخلی تولید می‌کنند، کیفیت خوبی ندارند، گفت: باید روند تولید این‌ نوع خودروها دیگر متوقف شود و با واردات خودروهای اقتصادی، اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه از خودرو با کیفیت بهره‌مند شوند.

*تعیین تعداد واردات خودرو متناسب با تنظیم بازار خواهد بود*

وی، با بیان این‌که تعیین تعداد واردات، متناسب با تنظیم بازار خواهد بود، ادامه داد: پنج روش برای واردات تعیین و اعلام می‌شود و محدودیتی وجود ندارد و واردات متناسب با تقاضا و تنظیم بازار توسط خود واردکنندگان( نه دولت) انجام می‌شود.

*واردات خودرو شکاف عرضه و تقاضا را پوشش می‌دهد*

وزیر صمت همچنین با بیان این‌که شکاف عرضه و تقاضای خودرو در کشور ما زیاد است، یادآوری کرد: سال گذشته ۹۰۰هزار خودرو تولید شد که کفاف تقاضای بازار را نمی‌داد، اما با واردات خودرو این موضوع پوشش داده می‌شود.

*افزایش ۱۸ درصدی عرضه و کاهش ۵۰ درصدی خودروهای کف پارکینگ*

فاطمی‌امین، همچنین با بیان این‌که عرضه خودرو امسال نسبت به سال گذشته( از اول سال تا ۱۸ اردیبهشت‌ماه) حدود ۱۸ درصد زیاد شده است، گفت: همچنین خودروهای کف پارکینگ ۵۰ درصد کاهش یافته و تقاضای معوق خودروسازان از ۶۰ هزار دستگاه به ۱۰ هزار دستگاه رسیده است.

*افزایش عرضه و آزادسازی واردات نویدبخش روزهای خوبی در حوزه خودرو است*

وی همچنین بیان کرد: واردات خودرو بخش عمده‌ای از تقاضای بازار را پوشش می‌دهد و از سوی دیگر عرضه خودرو نیز افزایش یافته که این نویدبخش روزهای خوبی در حوزه خودرو است.

*موانع واردات خودرو شناسایی شده است*

وزیر صمت در ادامه تأکید کرد: موانع واردات خودرو شناسایی شده است و واردات توسط بخش غیردولتی و واردکنندگان با رعایت شرایطی مانند خدمات پس از فروش از سر گرفته می‌شود.

*با تشکل‌های بخش‌خصوصی در موضوع اصلاح نظام پرداخت یارانه هماهنگیم*

فاطمی‌امین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اصلاح نظام یارانه‌ها نیز، توضیح داد: با تشکل‌ها و انجمن‌های بخش‌خصوصی جلساتی داشتیم و در اقلام چهارگانه مشمول اصلاح نظام پرداخت یارانه (روغن، تخم.مرغ، مرغ و لبنیات)، گفت‌وگوهای خوبی انجام و سقف قیمت‌ها مشخص شده است که از فردا اعلام می‌شود.

*مواد اولیه به اندازه کافی موجود است و کمبودی در تأمین کالاها نداریم*

وی با بیان این‌که به آرامش در بازار نیاز داریم، گفت: مواد اولیه به اندازه کافی موجود است و کمبودی در تأمین کالا نداریم و واحدهای تولیدی آماده تولید هستند.

*مردم نباید خریدهای هیجانی داشته باشند*

وزیر صمت همچنین با بیان این‌که عرضه کالا در روزهای نخست اجرای طرح باید زیاد شود، تصریح کرد: مردم نباید خریدهای هیجانی داشته باشند، اصناف نیز در این حوزه با ما همکاری می‌کنند و شرکت‌های پخش به روان‌سازی در بازار کالا کمک خواهند کرد.

*هرگونه افزایش قیمت باید با هماهنگی سازمان حمایت انجام شود*

فاطمی‌امین، با بیان این‌که سقف قیمتی به تولیدکنندگان ابلاغ شده و از فردا عرضه با این سقف قیمتی انجام می‌شود، گفت: براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار، هرگونه افزایش قیمت باید با هماهنگی سازمان حمایت انجام شود و‌ تولیدکنندگان پیش از افزایش باید مصوبه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت را داشته باشند.

*آمادگی کامل ۳ وزارتخانه صمت، جهاد کشاورزی و دادگستری برای حضور کامل و نظارت ویژه بر بازار*

وی همچنین با اشاره به هم‌افزایی بین دستگاه‌ها در این حوزه، بیان کرد: با هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی و دادگستری برای حضور کامل و نظارت ویژه بر بازار آماده‌ایم، همچنین جرائم تعزیراتی ارتقا یافته و مقررات بازدارندگی تخلفات حوزه بازار، زیاد شده است.

وزیر صمت در پایان تأکید کرد: با نظارت ویژه و گسترده سه وزارتخانه صمت، جهادکشاورزی و دادگستری و مقررات جدید تعزیرات و همراهی اصناف با کم‌ترین چالش از این مقطع عبور خواهیم کرد.

Twitter Google+ Facebook
59 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها