تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 2154 تاریخ انتشار : 11 آذر 1396

صدای پول: بانک مسکن تامین مالی یک میلیون واحد مسکونی را در قالب شش سرفصل تسهیلاتی بر عهده گرفته و این ماموریت را تا سال ۱۴۰۰ به سرانجام می‌رسد.

به گزارش صدای پول به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا،  بانک مسکن با تدوین سند چشم انداز ۱۴۰۰ برنامه عملیاتی تامین مالی یک میلیون واحد مسکونی را به تفکیک محل تامین اعتبار مشخص کرده و با تصویب هیات مدیره بانک این برنامه اکنون در دستور کار قرار گرفته است.

بر این اساس قرار است تا چهار سال آینده ۲۷۰ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات ساخت توسط این بانک به متقاضیان پرداخت شود که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، ۵۰ هزار فقره از این تعداد به عنوان تسهیلات ساخت مسکن عادی پرداخت خواهد شد. افزون بر این تامین مالی ۷۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در این سرفصل قرار است در قالب طرح‌های مسکن حمایتی و اجتماعی پرداخت می‌شود. ۳۰ هزار واحد مسکونی از محل تسهیلات صندوق سپرده ممتاز، ۱۳ هزار واحد مسکونی از محل انواع صندوق پس انداز و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی هم در محدوده بافت های فرسوده تامین مالی خواهد شد.

سرفصل دوم تامین مالی مسکن در این برنامه مشتمل بر پرداخت ۲۹۶ هزار و ۷۰۰ فقره تسهیلات خرید به خریداران آپارتمان مسکونی است که در این بخش نیز منابع پرداخت به تفکیک مشخص شده است. بر این اساس قرار است ۱۰۲ هزار واحد مسکونی مشمول پرداخت تسهیلات خرید از محل انواع صندوق پس‌انداز مسکن نظیر صندوق پس انداز مسکن یکم و صندوق پس انداز مسکن جوانان شود. ۱۱۰ هزار فقره تسهیلات خرید نیز از محل صندوق سپرده ممتاز بانک مسکن پرداخت خواهد شد.

بانک مسکن در این بخش پیش بینی کرده که طی چهار سال پیش رو مجموعا ۲۴ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی را نیز از محل تسهیلات تبصره ای تامین مالی کند. مقایسه این رقم با سایر تسهیلات خرید حاکی از این است که بانک مسکن آگاهانه پرداخت تسهیلات تبصره ای در دوره پیش رو را محدود کرده است.

تسهیلات تبصره ای به تسهیلاتی اطلاق می شود که بر اساس تبصره های قوانین بودجه، یک بانک دولتی مکلف به پرداخت آن خواهد بود. این تسهیلات عموما نرخ پایین تری نسبت به سایر تسهیلات متعارف شبکه بانکی دارد و به همین خاطر تقاضا برای آن بسیار بالا است. سقف تخصیص این تسهیلات باید به نحوی تنظیم شود که از بازگشت به موقع اصل و سود منابع تخصیصی اطمینان حاصل شود تا کارایی بانک دچار خدشه نشود.

اگر چه بانک مسکن همواره در پرداخت تسهیلات تکلیفی دولت نظیر مسکن مهر ، مسکن روستایی و تسهیلات ویژه بافت فرسوده همواره عملکرد مطلوبی داشته و حتی در سال جاری نیز تعهدات سالانه خود در بافت فرسوده را به مراتب زودتر و در ظرف زمانی شش ماه محقق کرد، اما در عین حال پرداخت این تسهیلات را در سال های پیش رو تا افق ۱۴۰۰ نسبت به سایر سرفصل های تسهیلاتی محدود کرده و تنها متناسب با نیاز این بخش، برنامه ریزی کرده است تا مشتریان عادی بانک نیز به عنوان اصلی ترین تامین کنندگان منابع بانک مسکن بتوانند به خوبی از سرفصل های تسهیلاتی دیگر بهره مند شوند.

در برنامه چهار ساله بانک مسکن پرداخت ۶۰ هزار فقره تسهیلات خرید از محل منابع حاصل از فروش اوراق رهن ثانویه (MBS) پیش بینی شده است. این موضوع حاکی از برنامه ریزی بانک برای انتشار دوباره اوراق رهنی در بخشی از بازار سرمایه است.  بانک مسکن در تیرماه سال گذشته برای اولین بار در کشور این اوراق را به پشتوانه ۳۰۰ میلیارد تومان دارایی مالی خود که در حالت طبیعی طی ۱۰ سال آینده نقد خواهد شد، از طریق فرابورس به اوراق بهادار رهنی تبدیل کرد و با نرخ سود ۱۸.۵ درصد به فروش رساند تا قدرت تسهیلات‌دهی بانک زودتر از موعد عادی بازپرداخت تسهیلات قبلی افزایش یابد. از آنجاکه مجوز انتشار این اوراق تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بانک مسکن صادر شده است، این بانک بنا دارد در آینده نزدیک مرحله دوم اوراق مذکور را نیز منتشر کند و به این ترتیب با نقد شوندگی زودتر از موعد اقساط تسهیلات پرداختی قبلی، منابع لازم برای پرداخت ۶۰ هزار فقره تسهیلات خرید را تامین کند.

در برنامه بانک مسکن قرار است ۵۳ هزار واحد مسکونی هم از محل تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه تامین مالی شوند به این ترتیب که که ۱۵ هزار واحد مسکونی از طریق گواهی سپرده خاص، ۱۰ هزار واحد مسکونی ازطریق صندوق های زمین و ساختمان، ۱۰ هزار واحد مسکونی از طریق مشارکت شرکت سرمایه گذاری مسکن در ساخت و ۱۸ هزار واحد مسکونی از طریق سایر ابزارهای بورس تامین مالی شود.

پرداخت ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات از طریق نهاده‌های پولی نیز در این برنامه گنجانده شده که شامل ۵۰ هزار فقره پرداخت تسهیلات از محل موسسات پس انداز و ۵۰ هزار فقره تسهیلات لیزینگ و خدمات تضمین معاملات مسکن است. به این ترتیب بانک مسکن قرار است برای اولین بار در چهار سال آتی وارد فضای لیزینگ مسکن شود تا به تامین مالی مسکن اقشار متوسط رو به بالا را نیز از این طریق ورود کند.

بخشی از برنامه تامین مالی بانک مسکن نیز بر ۱۳۵ هزار فقره فروش اقساطی از طریق واگذاری سهم الشرکه پروژه های مسکونی استوار است. افزون بر این قرار است در چهار سال آتی ۱۴۴ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی هم از تسهیلات تعمیر و بازسازی (جعاله) برخوردار شوند که در این بخش ۵۰۰۰ واحد مسکونی از طریق انواع صندوق پس انداز، ۱۲۰ هزار واحد مسکونی از طریق صندوق سپرده ممتاز و ۴۷۰۰ واحد مسکونی از محل منابع تسهیلات تبصره ای جعاله دریافت می کنند؛ ضمن اینکه به ۱۵ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی هم جعاله عادی پرداخت خواهد شد تا برنامه تامین مالی یک میلیون مسکن طی چهار سال به طور کامل محقق شود.

Twitter Google+ Facebook
203 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها