تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 942 تاریخ انتشار : 23 آبان 1396
صدای پول:ایزدی  گفت: بانک مسکن طی دوره ۱۰ ساله ۸۶ تا کنون حدود ۴۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت پروژه‌های مسکن مهر در سراسر کشور پرداخت کرده است که این حجم تامین مالی یک طرح آن هم توسط تنها یک بانک عامل، اقدام بی سابقه در شبکه بانکی محسوب می شود.

به گزارش صدای پول به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، مدیر امور ارتباطات و بازاریابی بانک مسکن ضمن تشریح گزارش عملکرد این بانک  به عنوان تنها بانک عامل پرداخت تسهیلات طرح مسکن مهر ، اعلام کرد: نزدیک به دو میلیون و ۴۰۰ هزار فقره تسهیلات مسکن مهر طی ۱۰ سال گذشته به پروژه ­های ۹۹ ساله و همچنین ساخت و سازهای مشمول دریافت تسهیلات مسکن مهر پرداخت شده است. این حجم تسهیلات برای ساخت ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی در سراسر شهرهای کشور در اختیار سازنده ­ها قرار گرفته است.

مسعود ایزدی با تشریح عملکرد تامین مالی مسکن مهر در سه برش زمانی ابتدای طرح تا ابتدای دولت یازدهم، ابتدای دولت یازدهم تا پایان آن دولت و همچنین ماه­ های گذشته از فعالیت دولت دوازدهم، افزود: بانک مسکن از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر در سال ۸۶ تا آغاز دولت یازدهم (نیمه مرداد ۹۲) مجموعا ۳۹ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت کرد که این روند در چهار سال دولت یازدهم نیز ادامه داشت به نحوی که ۹ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز در این دوره زمانی بابت ساخت و تکمیل مسکن مهر پرداخت شد.

مدیر امور ارتباطات و بازاریابی بانک مسکن تاکید کرد: افزون بر این، بانک مسکن در دولت دوازدهم نیز روند پرداخت تسهیلات به پروژه مسکن مهر را به رغم تنگنای مالی و پایان خط اعتباری اختصاص داده شده برای این طرح متوقف نکرد بلکه از شیوه جایگزین خط اعتباری برای تامین مالی پروژه ­های مسکن مهر استفاده کرد. در شیوه جایگزین، بانک مسکن توانست از محل بازگشت تسهیلات پرداختی به همین پروژه ­ها ناشی از پرداخت اقساط تسهیلات­ گیرنده­ ها (کسانی که واحدهای مسکونی مهر خود را دریافت کرده اند و ماهانه اقساط تسهیلات را پرداخت می ­کنند)، مجدداً منابع مالی لازم برای پرداخت به پروژه ­های در حال ساخت را تامین کند. طی ماه‌های سپری شده از عمر دولت دوم تدبیر و امید به عنوان سومین برش زمانی، حدود ۵۳۱ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت شد. این رقم در قالب ۲۰۰ فقره تسهیلات که عمدتا مربوط به مصوبه دولت در خصوص افزایش سقف تسهیلات واحدهای نیمه‌ تمام از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان است، پرداخت شده است.

ایزدی به روند صدور کارت قسط و فروش اقساطیتسهیلات مسکنمهر اشاره کرد و گفت: در دولت­ های یازدهم و دوازدهم،بانک مسکنبیشترین توان خود را در کنار پرداخت تسهیلات، به تعیین تکلیف تسهیلات پرداختی از طریق صدور کارت قسط برای بازپرداخت به موقع تسهیلات، اختصاص داد. گزارش عملکردبانک مسکندر بخش وصول تسهیلات از طریق فروش اقساطی واحدهایمسکن مهرحاکی از این است که از آغاز اجرای این طرح تا نیمه مرداد ۹۲ (آغاز دولت یازدهم) مجموعا ۸۱۰ هزار و ۸۰۰ واحدمسکن مهردر قالب فروش اقساطی به متقاضیان واگذار شد و به این

ترتیب زمینه وصول ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات این بانک در بخش مسکن مهر فراهم شد.

این در حالی است که عملکرد چهار سال دولت یازدهم در بخش فروش اقساطی واحدهای مسکن مهر قوی‌تر از دوره شش ساله قبل از آن بوده است. بر این اساس تنها در دولت یازدهم ۹۵۶ هزار و ۷۰۰ فقره کارت قسط برای کسانی که واحدهای مسکن مهر در قالب قرارداد فروش اقساطی به آن ها واگذار شده است، صادر و در نتیجه زمینه وصول حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از مطالبات مسکن مهر در سنوات آتی فراهم شده است.

فروش اقساطی واحدهای مسکن مهر همچنان ادامه دارد، طوری که در برش زمانی چند ماهه سپری شده از دولت دوازدهم نیز، ۱۸ هزار کارت قسط برای خریداران مسکن مهر صادر شده است.

به این ترتیب با فروش اقساطی یک میلیون و ۷۸۵ هزار واحد مسکن مهر از کل دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، تا کنون زمینه وصول ۴۰ هزار میلیارد تومان از کل ۴۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد و ۴۵۱ میلیون تومان تسهیلات مسکن مهر پرداخت شده به پروژه‌های مسکن مهر فراهم شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، عمده تسهیلات پرداختی مسکن مهر مربوط به پروژه‌های اجرا شده در حریم پایتخت بوده که در نتیجه شعب بانک مسکن به ویژه در شرق پایتخت به واسطه پروژه‌های پردیس و نیز غرب تهران به واسطه اجرای پروژه‌های پرند و دیگر شهرستان‌های این محدوده، نقش جدی‌ تری در این راستا ایفا کرده‌اند.

بر این اساس مدیریت شعب غرب تهران با پرداخت ۲۵۴ هزار و ۶۹۷ فقره تسهیلات به ارزش مجموعا چهار هزار و ۵۸۰ میلیون تومان در صدر مدیریت‌های استانی به لحاظ میزان تسهیلات پرداختی قرار گرفته است و پس از آن مدیریت شعب شرق تهران در رتبه دوم قرار دارد که از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر تا کنون مجموعا سه‌ هزار و ۱۶۶ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۱۹۹ هزار و ۱۶۸ فقره پرداخت کرده است.

از کل ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۶۰۳ واحد مسکونی مهر که بانک مسکن خود را مکلف به تامین مالی آنها کرده است،‌ نزدیک به ۲۵۰ هزار واحد مسکونی در مجموعه شهری تهران ساخته شده است. این واحدها در شهرهای جدید اطراف تهران و همچنین در شهرستان ­های واقع در استان روی زمین­ های دولتی بنا شده است.

Twitter Google+ Facebook
339 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها