تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

کد خبر : 104600 تاریخ انتشار : 18 آبان 1402

اختصاصی/

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: . عدم تعادل در تامین مالی یعنی وقتی که به سهم تامین مالی نگاه کنید می بینید بانک ها در اقتصاد کشور بیشترین سهم تامین مالی معادل ۸۰ درصد آن را دارند.

به گزارش  پایگاه خبری صدای پول، علی خرسندیان، مدیرعامل بانک صنعت و معدن اظهار کرد: اگر بخواهم به عنوان مقدمه بگویم، باید بگویم شرایطی که کشور در حال حاضر دارد این است که مدل عدم تفاهم تامین مالی در بخش های تولیدی، خدماتی و صنعتی کشور وجود دارد. عدم تعادل در تامین مالی یعنی وقتی که به سهم مدخل های تامین مالی نگاه کنید می بینید بانک ها در اقتصاد کشور بیشترین سهم تامین مالی معادل ۸۰ درصد آن را دارند.

 وی افزود:اولا عدم تعادل نشان دادهفشار روی بانک ها زیاد است. ۸۰ درصد تامین مالی اقتصاد کشور را بانک ها انجام میدهند. این نقطه قوت برای اقتصاد کشور محسوب نمی شود. از طرفی نقطه قوت بانک ها به شمار می رود. زیرا بار اقتصاد تامین مالی کشور را بانک ها به دوش می کشند. از منظر کلی اگر نگاه کنید یک مدل از عدم تعادل به چشم می خورد که فشار زیادی را روی بانک ها وارد می کند. 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ادامه داد:این مدل نمایشگاه ها و سازوکارهای آن نشان دهنده اهمیت نقش بازار سرمایه در تامین مالی است. اولا بار بانک ها سبک می شود. ثانیا منابع جدید برای اقتصاد کشور ایجاد میکند. زیرا بانک ها منابع محدود دارند. قاعدتا باید از فضاهای جدید دیگر مانند منابع موجود در بازار سرمایه تامین مالی اقتصاد و تولید کشور را انجام دهند.

 خرسندیان خاطرنشان کرد:با توجه به اینکه انک صنعت و معدن دارای لیزینگ،کارگزاری و صرافی است، مدت زمانی است که آمده تا از شرایط بازار سرمایه بیشتر و بهتر استفاده کند. مثلاضمانت اوراقی را می کند که مشتریان حاضر می شوند در بازار سرمایه اوراق سرمایه منتشر شود. امسال بانک صنعت و معدن مجوز از بانک مرکزی اخل کردیم تا سقف ۵۶۰۰ میلیارد تومان اوراقی را که از بازار سرمایه منتشر می شود را ضمانت کنیم. 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت،: حدود ۳هزار میلیارد تومان تامین شده که اگر بخواهبم بازپرداخت آن را در نظر بگیریم ۶هزار میلیارد تومان اصل و فرع آن در ۴سال آینده می تواند برای بانک بازدهی داشته باشد. بانک صنعت و معدن شرکت هایی را که می خواهند از بازار سرمایه تامین مالی کنند را ضمانت می کند. اوراقی منتشر می شود که پشتوانه ضمانت اوراق بانک صنعت و معدن است. این اوراق در بازار سرمایه فروخته می شود. افراد آن را می خرند و ماهانه به طور منظم سودشان را دریافت می کنند. شرکتی که اوراق را منتشر کرده به ضمانت بانک صنعت و معدن در پایان دوره که مدت ۴ ساله است اصل تسهیلات را بر می گرداند و بانک صنعت و معدن ضامن سودهایی می شود که پرداخت می شود. در واقع یک مدل از تامین مالی است که بازار سرمایه را در بستر شبکه بانکی مشارکت می دهد. 

وی درخصوص برنامه های سال آینده بانک صنعت و معدن گفت: در سال آینده در برنامه داریم مجوز ۶ هزار میلیاردتومانی را بگیریم و در پایان ۴ سال گین ۱۲هزار میلیارد تومانی خواهیم داشت. این مجوز را از بانک مرکزی اخذ کردیم. با این روش ما عملا از ظرفیت بازار سرمایه استفاده می کنیم.

خرسندیان درباره شرکت های دانش بنیان نیز بیان کرد: بانک صنعت و معدن در تامین مالی شرکت های دانش بنیان نقش دارد و مجوز صکوک نوآوری ۵۶۰ میلیارد تومانی مخصوص تامین مالی دانش بنیان ها را دریافت کرده است. دانش بنیان ها چون عقبه مالی قوی ندارندشاید در تامین وسایل مشکلاتی داشته باشند کا برای این کار از صندوق های ضمانت فعالیت های شرکت های دانش بنیان استفاده می کنند.همچنین گفتگویی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام دادیم که امیدواریم منجر به انعقاد تفاهمنامه شود. 

وی افزو:بانک صنعت و معدن تاکنون شرکت تامین سرمایه نداشته است. دوسال است که به بانک مرکزی تقاضا دادیم. در حال پیگیری دریافت مجوز تاسیس تامین سرمایه هستیم و به مراحل خوبی رسیده است. امیدواریم امسال بتوانیم انجام دهیم. خورسندیان بیان کرد: بانک صنعت و معدن اگر دارای تامین سرمایه شود تحولی در تامین مالی ایجاد می شود. اگر بر استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه تاکید داریم، به این دلیل است که بانک صنعت و معدن بانک دولتی و توسعه ای است و با سرمایه دولت اداره می شود. بنابراین تامین مالی با اخذ سرمایه دولت رقم می خورد. با توجه به مشکلات بودجه ای دولت، پول تازه ای به به بانک تزریق کند را ندارد. بنابراین مجبور هستیم از منابعی که به منابع دولت متکی نباشد، استفاده کنیم. 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به افزایش سرمایه گفت: یک مرحله افزایش سرمایه در قالب واگذاری سهام یک پالایشگاه معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری انجام دادیم که هنوز در قالب سهام است و باید در بورس به فروش برسد. اوراق گام نیز در زنجیره ارزش مهم است. با یک شرکت خودروسازی تفاهمنامه ای منعقد شد و هزارمیلیارد تومان در قالب اوراق گام است.

Twitter Google+ Facebook
26 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها