تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 65572 تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

اختصاصی/ صدای پول

پس از آنکه مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت پلی اکریل در نوبت دوم در دی ماه ۱۳۹۹ تشکیل و صورت های مالی سال ۱۳۹۸ آن مورد تصویب سهامداران قرار نگرفت،  هیئت مدیره منتخب مجمع تکلیف شد با صلاحدید خود، نسبت به حسابرسی ویژه از ابتدای سال مالی ۱۳۹۵ تا پایان سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۱۳۹۸ اقدام مقتضی را انجام دهد. در ابتدای هفته شاهد اولین گزارش حسابرسی شده این شرکت برای شش ماه نخست سال مال ۱۳۹۹ این شرکت ( منتهی به خرداد ۱۳۹۹) بودیم که سعی شده است در این نوشته مهم ترین بخش های آن مورد بررسی قرار گیرد.

مطابق با بند ۱۸ این گزارش، شرکت پلی اکریل از تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۵ زیر نظر هیات حمایت از صنایع قرار گرفته. مطابق با ماده ۸ قانون “حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه های کشور” و ماده ۲۴ آیین نامه اجرایی آن، هیات اجرایی باید ظرف شش ماه از تاریخ شروع به کار گزارش کاملی از روند وضعیت اقتصادی و مالی و فنی آن شرکت به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارایه دهد که تاکنون حسابرس هیچگونه گزارشی را رویت نکرده است. اصولا علت ورود این هیات به این شرکت خود در هاله ای از ابهام است. یکی از دلایل ورود هیات حمایت به شرکت ها فوت سهامدار اصلی است. در این شرکت فردی به نام العقیلی فوت می کند که تنها سهامدار شرکت های سهامدار پلی اکریل بوده است و عملا فوت یک فرد حقیقی در مالکیت حقوقی یک شرکت در شرکت دیگری خللی وارد نمی کند.

یکی از پرابهام ترین قسمت های شرکت در زمان تصدی هیات حمایت نحوه فروش محصولات این شرکت بوده است. در نرخ های فروش شاهد اتفاقات عجیب و غریبی هستیم که نرخ فروش محصولات در سال ۹۹ تنها در الیافت و نخ اکریلیک رشد داشته و در سایر اقلام نه تنها شاهد افزایش نرخی نبوده ایم، بلکه شاهد کاهش نرخ نیز بوده ایم که با توجه به شرایط اقتصادی کشور، نرخ دلار و سایر پارامترهای مرتبط بسیار عجیب می باشد.

 

 

حاشیه سود فروش نخ پلی استر در دوره گزارش تنها ۰٫۵۷ درصد بوده است و این عدد با مقایسه با شرکت مشابه به عنوان مثال شرکت پتروشیمی تندگویان که این عدد ۳۴ درصد بوده است، جای تاسف داشته و باید توسط مدیران هیات اجرایی مشخص گردد که چگونه توانسته اند حاشیه سود این محصول را اینقدر تنزل ببخشند.

وقتی لیست مشتریان طرف فروش این شرکت را در سال ۹۹ مشاهده کنیم، شاید دلیل این کاهش نرخ فروش ها آشکار گردد. شرکت به جای فروش به شرکت های تولید کننده فرش ماشینی و شرکت های نساجی و ریسندگی، ۵۸ درصد فروش خود را به شش شرکت زیر انجام داده است که همگی شرکت های بازرگانی بوده اند و تاریخ پرابهام تاسیس آنها علامت سوال بزرگی را در ذهن سهامداران این شرکت ایجاد کرده است.

 

 

محل ثبت یکسان اغلب این شرکت ها، نفرات یکسان در بدنه این شرکت ها به عنوان مثال نفرات یکسان هیات مدیره در طلوع تجارت پایتخت و دنا تجارت پایتخت ( آقای ه. پ) و یا بازرس علی البدل هنگام تاسیس شرکت آرمان صنعت پانیذ و مدیرعامل فعلی آترین صنعت ویستا (آقای م. ز.ل.)، نوع ثبت شرکت به شکل مسئولیت محدود، و تاریخ تاسیس این شرکتها همگی علامت های سوال بزرگی را در ذهن خواننده و سهامدار به جا می گذارد که چرا باید فروش شرکت بزرگی مثل پلی اکریل به این شرکت ها صورت گرفته باشد. مطابق با گزارش حسابرس مبلغ ۲۲۴۷ میلیارد ریال به این شش شرکت در دوره گزارش فروش انجام شده است که واریز وجوه نقد به مبلغ ۱۹۸۷ میلیارد ریال توسط شرکت های مذکور برای موسسه حسابرس احراز نشده است. همچنین حسابرس به این موضوع اشاره کرده است که مشخصات خریدار درصورتحساب فروش با مشخصات دریافت کننده فیزیکی کالا در بارنامه های حمل مغایرت داشته و این مورد نیز تخلف آشکار دیگری در فروش محصولات شرکت می باشد.

موضوع آنجا حساس تر می شود که نام سه شرکت سپاهان پردازش دنا، دنا تجارت پایتخت و آترین صنعت ویونا در سامانه عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده به ادرس evat.ir به عنوان فهرست مودیان مالیاتی فاقد اعتبار به دلیل صدور صورتحسال غیرواقعی در لیست سیاه این سازمان ثبت شده اند.

در ماده اولیه اکریلونیتریل در شش ماهه نخست سال مالی ۱۳۹۹ با مدیریت مدیران هیات اجرایی، تنها ۲۲۸۷ تن از این ماده  خریداری و مصرف شده است و همین امر باعث تولید بسیار اندک نخ و الیاف اکریلیک در این شرکت شده است به طوریکه ظرفیت در دسترس شش ماهه خط یک به میزان ۱۱۷۵۰ تن به طور کامل تعطیل و از ظرفیت در دسترس ۱۸۲۵۰ تنی خط دو برای شش ماه تنها ۱۴ درصد آن به میزان ۲۵۶۵ تن مورد استفاده قرار گرفته است.

اعضای محترم هیات اجرایی، خارج از مصوبات قانونی در یک دوره شش ماهه ۱۴۵ میلیون تومان حقوق بیشتر برای خود و به خودشان پرداخت کرده اند و دو نفر دیگر از آنها نیز بر خلاف رویه های قانون حمایت از صنایع مبلغ ۴۸ میلیون تومان حق مشاوره دریافت کرده اند.

هیات اجرایی موظف بوده است که با توجه به مسدود بودن حسابهای شرکت بر اساس ماده ۱۴ آیین نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی در یکی از دو بانک ملی یا صنعت و معدن حساب داشته باشد که این امر نیز محقق نشده و دلیل آن نیز مشخص نیست.

اتفاقات فوق تنها در یک دوره شش ماه سال مالی ۱۳۹۹ رخ داده است و واقعا مشخص نیست از مرداد ماه سال ۱۳۹۵ که هیات اجرایی اختیار شرکت پلی اکریل ایران را دردست گرفته است چه اتفاقات دیگری به ضرر سهامداران این مجموعه اتفاق افتاده است.

امید است با حسابرسی ویژه این سالها، حقوق سهامدارن مظلوم و پرسنل زحمت کش این شرکت ایفا گردد و هر کسی به هر نحوی در آن مقصر بوده است مجازات و به سزای اعمالش برسد.

 

علی زالی

تحلیگر بازار سرمایه

 

 

 

 

 

 

Twitter Google+ Facebook
1,632 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها