تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 2135 تاریخ انتشار : 11 آذر 1396

صدای پول: بازارهای فرابورس چهار روز معاملاتی هفته منتهی به دهم آذرماه سال جاری میزبان دادوستد یک هزار و ۴۰۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش معاملاتی نزدیک به ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بودند.

به گزارش صدای پول، هفته اول آذر ماه در حالی ارزش مبادلات فرابورس در مقایسه با هفته پیش از آن با کاهش ۲۵ درصدی مواجه شد که حجم و تعداد معاملات به ترتیب با افزایش ۱۸ و ۳۳ درصدی همراه شدند.

بر اساس این گزارش، شاخص کل فرابورس نیز ۱۳ پله صعود را تجربه کرد و بدین ترتیب با ایستادن آیفکس در ارتفاع ۱۰۳۰ واحدی در روز پایانی هفته گذشته، بازدهی آن از ابتدای سال به بیش از ۱۷ درصد رسید.

ارزش بازارها

از سوی دیگر نگاهی به ارزش بازارهای فرابورس به تفکیک نوع بازار در تاریخ ۱۰ آذرماه نشانگر آن است که بازار دوم با در اختیار داشتن سهم ۴۳ درصدی از ارزش کل بازارها، رتبه نخست را داراست و بازارهای پایه، بدهی و اول نیز به ترتیب ۲۷، ۱۹ و ۸ درصد از ارزش کل را در اختیار دارند. در بازار اول معامله گران در طول هفته نقل‌وانتقال ۳۲۲ میلیون سهم به ارزش ۵۹۰ میلیارد ریال را رقم زدند و نسبت به هفته ما قبل اقبال کمتری به این بازار نشان دادند.

از این رو در حالی بازار اول با کاهش حجم و ارزش مبادلاتی روبه رو شد که بازار دوم با دادوستد ۴۶۳ میلیون سهم به ارزش بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال، افزایش حجم و ارزش معاملاتی را به همراه داشت. سه تابلو معاملاتی «پایه الف»، «پایه ب» و «پایه ج» نیز در مجموع میزبان جابه‌جایی ۵۱۵ میلیون سهم طی ۵۸ هزار نوبت دادوستدی بودند که ارزش این مبادلات بر ۷۰۰ میلیارد ریال بالغ شد.

بازار ابزارهای نوین مالی

از سویی دیگر، مبادلات بازار ابزارهای نوین مالی نیز به نقل‌وانتقال ۲۹ میلیون ورقه به ارزش افزون بر ۴ هزار میلیارد ریال منتهی شد که اوراق بدهی با دادوستد ۴ میلیون ورقه به ارزش ۳ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال صدرنشین این بازار به لحاظ بیشترین میزان ارزش مبادلاتی شدند. معاملات صورت‌گرفته در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز به دادوستد ۲۵ میلیون ورقه ETF به ارزش ۳۴۰ میلیارد ریال انجامید.

بازار اوراق تسهیلات مسکن

همچنین استقبال معامله‌گران از اوراق تسهیلات مسکن بیشتر از هفته گذشته بود به گونه‌ای که آن‌ها با خرید و فروش ۳ هزار ورقه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به ارزش ۲۴۸ میلیارد ریال، افزایش ۴۰ درصدی حجم و ۳۸ درصدی ارزش مبادلات اوراق «تسه» را رقم زدند. همچنین تعداد دفعات معاملات این اوراق در مقایسه با هفته پیش با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی همراه بود.

در نهایت از رویدادهای مهم هفته منتهی به ۱۰ آذرماه می‌توان به قطعیت عرضه عمده ۶۶.۰۵ درصد از سهام شرکت خدمات هوایی سامان در بازار سوم اشاره کرد که ارزش کل این معامله بلوکی ۵۴۰ میلیارد ریال بود.

Twitter Google+ Facebook
350 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها