تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 2714 تاریخ انتشار : 18 آذر 1396

صدای پول: می‌توان در فرصت دو هفته‌ای باقیمانده تا پایان اجرای طرح همت ۲، از امتیاز ویژه امکان انتقال کم‌هزینه تسهیلات مسکن به خریداران بدون رعایت پیش شرط حداقل بازپرداخت ۱۱ درصدی استفاده کرد.

به گزارش صدای پول به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، برابر آیین نامه های موجود بانک مسکن در خصوص شرایط نقل و انتقال تغییر نام مدیون تسهیلات خرید مسکن، در حالت عادی برای انتقال تسهیلات به شخص دیگری که خریدار خانه است (تغییر مدیون) باید حداقل ۱۱ درصد از مانده تسهیلات را پرداخت کرد؛ این در حالی است که با اجرای طرح همت دو این مقررات موقتا و برای مدت سه ماه غیر اجرایی شد.

به این ترتیب تا پایان آذر ماه این امکان فراهم شده است که فقط با پرداخت یک درصد کارمزد، سند آپارتمانی که به وسیله تسهیلات خریداری و سپس توسط مالک فروخته شده است، به نام خریدار جدید انتقال یابد.

در واقع اجرای طرح همت دو به صورت موقت امکان تغییر نام مدیون تسهیلات بانک مسکن را بدون واریز درصدی از مانده بدهی مشروط بر اینکه اقساط معوق وجود نداشته باشد و یا اینکه در طول مدت اجرای این طرح بر اساس روش های گوناگون پیش بینی شده در طرح مذکور تسویه شود، فراهم شده است.

از آنجا که طرح همت دو صرفا برای اجرای سه ماهه از ابتدای مهر تا پایان آذر سال ۹۶ پیش بینی شده است، تنها حدود دو هفته برای استفاده از امتیاز نقل و انتقال بی دردسر تسهیلات مسکن فرصت باقی است و آن دسته از مشتریان بانک مسکن که فاقد اقساط معوق بوده و یا نسبت به واریز مطالبات غیر جاری بانک اقدام کنند، تا آخر آذر می‌توانند تسهیلات خود را بدون رعایت پیش‌ شرط واریز درصدی از مانده بدهی، به شخص دیگری منتقل کنند.

این بخش از طرح همت دو در حالی که دمای معاملات مسکن در پاییز نسبت به مدت مشابه سال های قبل افزایش یافته است، تسهیل گر مهمی برای رونق بازار مسکن محسوب می شود و فروشندگانی که برای خرید یا ساخت آپارتمان خود از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده اند، می توانند در روزهای باقی مانده از اجرای طرح همت دو، کم هزینه و بدون اینکه ناگزیر به پرداخت ۱۱ درصد از بدهی خود به بانک باشند، ملک را فروخته و بازپرداخت مانده تسهیلات را طی فرایند قانونی به خریدار جدید بسپارند.

این موضوع امتیاز قابل توجهی برای فروشندگان مسکن به شمار می رود و سبب شده در بازار مسکن پاییزی، خانه هایی که بابت آن تسهیلات اخذ شده واجد امتیاز مضاعفی نسبت به سایر واحدهای مسکونی عرضه شده در بازار باشند.

از سوی دیگر هدف اصلی بانک مسکن از اجرای طرح همت دو، تسریع در روند کاهش مطالبات غیر جاری مشکوک‌ الوصول و معوق بانک بوده و به همین خاطر بخشودگی هایی برای جرایم دیرکرد بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته است.

بر اساس پیشنهادهای کمیسیون عالی وصول مطالبات بانک مسکن که تحت عنوان طرح مذکور در هیات مدیره بانک به تصویب رسید، مشوق‌های ویژه‌ای به منظور تسریع در روند وصول مطالبات غیر جاری و بدهی معوق مشتریان بانک مسکن در نظر گرفته شده که فقط دو هفته دیگر امکان استفاده از این مشوق ها وجود دارد.

بخشودگی جرایم تاخیر تادیه در این طرح به گونه ای طراحی شده که در صورت واریز نقدی تمام و یا قسمتی از مطالبات غیر جاری، با توجه به میزان واریزی، بخشی از جرایم دیرکرد مشمول بخشودگی خواهد شد.

با اجرای این طرح بدهکاران بانکی در قراردادهای با جرائم تصاعدی نیز در صورت پرداخت مطالبات بانک طی سه ماهه پاییز، مشمول بخشودگی جرایم خواهند شد. به این ترتیب در صورت واریز نقدی تمام مطالبات غیر جاری در قراردادهای با جرایم تصاعدی و در صورت واریز نقدی بخشی از مطالبات غیرجاری مربوط به این قبیل قراردادها با توجه به میزان واریزی، بخشی از جرایم دیرکرد بخشوده خواهد شد.

در طرح همت دو همچنین، در خصوص تسهیلات اقشار خاص اعم از زلزله‌ زدگان، روستایی، کمیته امداد، بهزیستی و طرح مسکن مهر نیز بخشودگی جرایم پیش‌ بینی شده است. بر این اساس در صورت واریز مطالبات غیر جاری این بخش به نسبت پرداختی‌ ها، جرایم محاسبه شده بر اساس نوع قرارداد حسب مورد ۶ تا ۸ درصد با توجه به میزان جریمه متعلقه مورد بخشودگی قرار می‌گیرد. به طور کلی نرخ جریمه دیرکرد پرداخت اغلب تسهیلات بانک مسکن به ازای هر روز معادل ۶ درصد از مبلغ قسط است.

مشتریانی که اقساط معوق خود را در طول مدت باقی مانده از این طرح به صورت یک جا پرداخت کنند، مشمول ۴ درصد بخشودگی جرایم خواهند شد و فقط ۲ درصد از جریمه را پرداخت می کنند. همچنین اگر بخشی از مطالبات معوق خود را پرداخت کنند، مشمول بخشودگی ۲ درصد جرایم می شوند. این بخشودگی صرفا برای قراردادهای دارای نرخ جریمه تصاعدی، تا ۱۲ درصد نیز قابل افزایش است.

Twitter Google+ Facebook
222 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها