تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 88 تاریخ انتشار : 3 آبان 1396

مدیران شرکت‌های پرداخت در واکنش به خبری مبنی بر الزام شاپرک بر قطع همکاری شرکت‌های پی اس پی با شرکت جیرینگ واکنش نشان داده و این موضوع را تکذیب کردند.

به گزارش صدای پول به نقل از ایبنا، هفته گذشته خبری مبنی بر توافق صنفی مدیران شرکت‌های پی اس پی در خودداری از تمدید قرارداد با شرکت جیرینگ به‌عنوان نماینده اپراتور همراه اول در ارائه سرویس‌های کدهای دستوری بر بستر موبایل که با همکاری اپراتورها و شرکت‌های پی اس پی صورت می‌گیرد وارد فضای رسانه‌ای کشور شد.

مدیران شرکت پرداخت در این تصمیم صنفی خواهان تعدیل شرایط قراردادهای جیرینگ شده و خواسته بودند “قید پرداخت کارمزد بدون حصول درآمد از شاپرک از تمام قراردادها حذف و شکل کلی قرارداد مانند سایر اپراتورها بر اساس پهنای باند قرار گیرد. “

بر اساس این گزارش، این تصمیم صنفی مدیران عامل شرکت‌های پرداخت کشور با ارسال نامه‌ای از سوی شاپرک به مدیرعامل جیرینگ اطلاع داده‌شده بود. این نامه که درواقع به معنای تأیید ضمنی توافق شرکت‌های پرداختی و نشان‌دهنده حمایت رگولاتور حوزه پرداخت کشور از شرکت‌های فعال در این بخش است در برخی رسانه‌ها وارونه نمایی و بد تفسیر شده است.

در این وارونه نمایی رسانه‌ای شرکت شاپرک متهم به الزام شرکت‌های پرداخت الکترونیکی به قطع همکاری با اپراتورهای همراه و ایجاد انحصار بر خدمات شبکه پرداخت موبایلی اپراتور همراه اول با دخالت مستقیم در قراردادهای تجاری شرکت‌های پرداخت الکترونیکی و جیرینگ شده است مطلبی که به‌کل مغایر با واقعیت است. اصل این واقعیت و اتفاقاتی که منجر به اخذ این تصمیم شده در گفت وگو با برخی مدیران شرکت‌های پی اس پی در ادامه آمده است.

**خودداری از تمدید قرارداد با جیرینگ یک تصمیم جمعی بوده و هیچ الزامی از سوی شاپرک در کار نیست

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سامان در خصوص خبری مبنی بر این‌که شاپرک در اقدامی شرکت‌های پرداخت را مجبور به قطع همکاری با شرکت جیرینگ کرده است، گفت: تمام این خبر خلاف واقع هست و شاپرک هیچ‌گاه وارد امور کسب‌وکار شرکت‌های پی اس پی نشده است.

سید ابراهیم حسینی نژاد افزود: به‌ دنبال طرح موضوع قرارداد جدید شرکت جیرینگ و شرایط یک‌طرفه آن‌که با اعتراض دسته‌جمعی مدیران شرکت‌های پرداخت مواجه شده بود این مهم در جلسه مشترک مدیران عامل شرکت‌های پی اس پی با شاپرک مطرح شد.

وی اظهار داشت: با توجه به درج برخی شرایط غیرمنصفانه در قرارداد جدید پیشنهادی شرکت جیرینگ در این جلسه در تصمیم صنفی قرار شد تا زمانی که قید پرداخت کارمزد بدون حصول درآمد از شاپرک” از تمام قراردادهای جیرینگ حذف نشود و شکل کلی قرارداد مانند سایر اپراتورها بر اساس پهنای باند قرار نگیرد از تمدید قرارداد با جیرینگ خودداری شود.

 حسینی نژاد ادامه داد: شاپرک نیز با ارسال نامه‌ای به مدیرعامل جیرینگ، این تصمیم را به اطلاع وی رساند و هیچ اجباری در اخذ این تصمیم از سوی شاپرک در کار نبود و این‌یک تصمیم صنفی به‌منظور تعدیل شرایط قراردادهای شرکت جیرینگ بود.

وی یادآور شد: ازیک‌طرف برنامه‌ بانک مرکزی برای اصلاح ساختار کارمزد که وضعیتی مبهم را پیش روی شرکت های‌پی اس‌پی قرار داده و از طرف دیگر شرایط جدید به وجود آمده و انحصار در برنامه‌های تبلیغاتی تلویزیونی در خدمات ارزش‌افزوده VAS که درواقع امکان دستیابی به میزان فروش مورد انتظار در قرارداد پیشنهادی جیرینگ است را از بین می‌برد.

مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیک سامان افزود: تمام این عوامل در کنار شرایط جدید و یک‌طرفه قراردادهای جدید شرکت جیرینگ منجر به اخذ این تصمیم صنفی شد و تمام مدیران توافق کردند تا با همراهی هم نسبت به مذاکره مجدد و اصلاح شرایط قرارداد با جیرینگ اقدام کنند.

حسینی نژاد خاطرنشان کرد: مشخص است که کسب‌وکار موبایل پیمنت که با همکاری دو شبکه بانکی و اپراتورهای موبایل شکل‌گرفته نیازمند برنامه‌ریزی مشترک و نگاه تعاملی طرفین است تا از بروز اختلالاتی این‌چنینی خودداری شود.

وی افزود: لازم به ذکر است که مذاکره بین طرفین سابقه دیرینه داشته که هر بار به دلایلی موفق به جمع‌بندی موضوعات نشده اند ازاین‌رو اتفاق فعلی فرصتی برای طرفین به‌منظور تعامل و همفکری برای توسعه بهره‌گیری از این ابزار در صنعت پرداخت کشور است.

**تصحیح مدل قراردادها با جیرینگ با تفاهم تمام مدیران پرداختی منجر به ارسال نامه شاپرک شد

حامد منصوری مدیرعامل شرکت آسان‌پرداخت هم که در میان شرکت‌های پی‌اس‌پی بیشترین سهم را از تراکنش‌های موبایلی دارد در توضیح اینکه توافق میان مدیران شرکت‌ها درباره واکنش به قراردادهای جیرینگ چگونه بوده گفت: این موضوع در جلسه اخیر ابتدا از سوی مدیر یکی از شرکت‌هایی که سهم چندانی در تراکنش‌های موبایلی ندارد، مطرح شد ولی ازآنجایی‌که رفتارهای تجاری جیرینگ با شرکت‌های پی‌اس‌پی به‌خصوص در ماه‌های اخیر از مسیر منطق اقتصادی به‌شدت دور شده بود، همه مدیران حاضر در جلسه بر سر لزوم تصحیح مدل‌ قراردادها هم‌نظر بودند.

وی افزود: بر همین اساس متن توافق تهیه شد و به امضای تمام مدیران رسید و پس از اعلام حمایت همه مدیران، از شاپرک خواسته شد این تصمیم را به جیرینگ اطلاع دهد و همچنین بر اجرای این روند نظارت داشته باشد تا تجربه‌های گذشته تکرار نشود.

**شرکت شاپرک به دنبال هیچ انحصاری در بازار پرداخت موبایلی نیست

 صادق فرامرزی، مدیرعامل شرکت ایران کیش در این خصوص گفت: شرکت شاپرک به‌عنوان پدر خانواده پی اس پی های کشور هیچ‌گاه به‌صورت یک‌طرف در کسب و کار آن‌ها ورود نمی‌کند و فضایی که از سوی برخی رسانه‌ها در خصوص تصمیم جمعی مدیران شرکت‌های عنوان‌شده به‌طورقطع غلط است در اخذ این تصمیم صنفی هیچ اجباری در کار نبوده است.

وی افزود: این تصمیم در جلسه مدیران عامل شرکت‌های پرداخت با کمک شاپرک گرفته شد تا تعامل درستی بین شرکت‌های پی اس پی و جیرینگ اتفاق بیفتد و هیچ جنگی بین شرکت‌های پرداخت و جیرینگ وجود ندارد و تنها این تصمیم صنفی فرصتی برای مذاکره و تعدیل شرایط در قراردادهای شرکت مذکور برای ایجاد یک رابطه برد- برد است.

**مذاکره با جیرینگ به‌منظور تعدیل شرایط

فرامرزی اظهار داشت: شرکت شاپرک به دنبال هیچ انحصاری در بازار پرداخت موبایلی نیست و این مسئله به‌هیچ‌وجه موضوعیت ندارد و موضوع این جلسه بر سر این بود که قراردادها با جیرینگ باید تمدید شود ولی با یک روش درست و منطقی که منافع هر دو طرف در آن در نظر گرفته شود.

 وی خاطرنشان کرد: در روزهای گذشته مدیران شرکت پرداخت جلسات متعددی با شرکت جیرینگ داشته و در حال مذاکره به‌منظور تمدید قراردادها هستند و فضای همکاری مجدد با شرکت جیرینگ در حال شکل‌گیری است.

**هم‌صدایی مدیران پی اس پی برای تعدیل قراردادهای شرکت جیرینگ

محمد نژاد صداقت مدیرعامل شرکت فناپ پرداخت از زیرمجموعه هولدینگ فناپ نیز در خصوص وارونه نمایی توافق صنفی شرکت‌های پرداخت در برخی رسانه‌ها گفت: من در این جلسه حضور نداشته ام ولی تا جایی که اطلاع دارم این تصمیم با توافق جمعی مدیران شرکت‌های پی اس پی صورت گرفته و اجباری از سوی شاپرک دراین‌بین در کار نبوده و در تحلیل که در برخی رسانه‌ها شده این مسئله درست بیان‌نشده است.

وی اظهار داشت: شرکت‌های پرداخت سال‌ها است که با قراردادها جیرینگ مشکلاتی دارند و این بار جای خوشحالی است که برای تعدیل شرایط این قراردادها با یکدیگر هم‌صدا شده‌اند تا این مسئله را حل کنند و اتفاق خوبی که دراین‌بین رخ‌داده حمایت شاپرک از این تصمیم صنفی است.

نژاد صداقت یادآور شد: تحلیل‌هایی ازاین‌دست که شاپرک در پی انحصار بازار پرداخت‌های موبایلی است یا آن‌ها را وادار به این کارکرده نه صحت دارد و نه تحلیل درستی است.

بنا بر اظهارات مدیران شرکت‌های پرداخت در اخذ تصمیم صنفی مدیران پی اس پی ها در خودداری از تمدید قراردادها با شرکت جیرینگ هیچ اجباری از سوی شاپرک در کار نبوده و ارسال نامه شاپرک به شرکت جیرینگ بنا بر درخواست و تصمیم جمعی مدیران پرداختی صورت گرفته و هر نوع تحلیلی مبنی بر اجبار شاپرک بر شرکت‌های پرداخت الکترونیکی (psp) مبنی بر قطع همکاری‌شان با شرکت جیرینگ و در نظر گرفتن این اقدام برای انحصار این نهاد نظارتی بر بازار پرداخت موبایلی نمی‌تواند درست باشد و شرکت‌های پرداخت این تصمیم را برای تعدیل شرایط قرارداد با جیرینگ در توافق با یکدیگر گرفته‌اند.

تعهد به کف فروش در قراردادهای جیرینگ و همچنین اقدام راه‌اندازی کدهای دستوری *۱ و *۳ و برخی کدهای دیگر که با ایجاد تخفیف‌های ویژه در این آن‌ها  عملاً امکان فروش بر اساس تعهدات قراردادهای جیرینگ برای شرکت‌های پرداخت ناممکن کرده و از طرفی انحصار تبلیغات خدمات ارزش‌افزوده VAS در صداوسیما که بازهم شرایط را از پیش دشوارتر کرده منجر به این تصمیم صنفی شده و شرکت‌های پرداخت را برای اولین بار در یک صف متحد کرده است که امیدواریم این اتحاد تا رسیدن به حقوق این بخش حفظ شود.

مدیران پرداخت

Twitter Google+ Facebook
623 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها