تیتر خبرهای روز :

تبلیغات

یادداشت

کد خبر : 38339 تاریخ انتشار : ۸ مهر ۱۳۹۸

صدای پول:”وبصادر” مطرح ترین سهام گروه بانکی تالار شیشه این روزها با صف های سنگین و خیره کننده خریداران مواجه است.این حجم از اقبال خریداران این سوال را مطرح می کند که در عملکرد این سهم بانکی چه اتفاقی رخ  داده است که با اقبال گسترده مواجه شده است؟

به گزارش صدای پول،برای یافتن پاسخ این پرسش باید به اسفندماه سال گذشته بازگشت، زمانی که وعده حجت‌اله صیدی درباره افزایش سرمایه بانک صادرات ایران تحقق یافت و «وبصادر» پس از ٢٤ روز کاری در اردیبهشت ٩٨ دوباره به تابلو بورس تهران بازگشت تا آغازی باشد بر دوره رونق این نماد مورد علاقه فعالان تالار شیشه‌ای.

 

وعده های مدیریتی،پشتوانه اعتماد فعالان بازار

یکی از مولفه های مهم فعالان حرفه ای بازار سهام،توجه به مدیران عامل،هیات مدیره و سهامداران عمده یک سازمان است.به جرات می توان گفت که عملکرد مطلوب مدیرعامل و هیات مدیره آن در تحقق وعده های اعلامی،بدل به امتیاز مهمی در اقبال خریداران به “وبصادر”شده است.

بازگشایی “وبصادر” در آن تاریخ بر اساس وعده مدیرعامل بانک صادرات ایران،توجه تحلیلگران بورسی را به سمت مدیری سوق داد که وعده داده بود تا در قالب اهداف کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت،افزایش قابل توجهی را برای سودآوری بانک رقم بزند.گذشت زمان نشان داد که این اهداف برای بانک صادرات ایران دور از دسترس  نیست و انتشار صورت های مالی سه ماهه و شش ماهه اثبات کرد که بانک صادرات ایران وارد دوره تازه ای از حضور خود در بازار سرمایه شده است.این گزارش های مالی نشان می دادند که بانک صادرات ایران به تدریج در حال بهبود بیشتر سودآوری خود بوده است.این دریافت در آن مقطع ابتدا از سوی سهامداران پیشتاز تالار شیشه ای که از قدرت تحلیل صورت های مالی به خوبی برخوردارند، درک شد و به این ترتیب این دسته از سهامداران با اهداف بلند مدت در بازه زمانی و قیمتی بسیار مناسبی در سهم ورود کردند  اما رفته رفته عموم سهامداران نیز دریافتند که “وبصادر”چه اهداف بلندی را در سر می پروراند.

 

“وبصادر”چگونه “وبصادرِ” امروز شد؟

پشتوانه این اعتماد افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی بانک از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بود که در اسفندماه سال ۱۳۹۷ رقم خورد.علاوه بر این که با تحقق وعده های حجت اله صیدی،تراز این بانک نیز در آخرین ماه سال گذشته مثبت شد و نشانه های بهبود ترازنامه به مشام فعالان بازار رسید.

این اقدامات در سال ۹۸ با فروش اموال مازاد،کاهش مطالبات غیر جاری و تهاتر ۹۰ هزار میلیارد ریال از مجموع مطالبات بانک از دولت با بدهی آن به بانک مرکزی تقویت شد.

در دوره های بعدی با اعلام مدیرعامل بانک صادرات ایران در جمع خبرنگاران حاضر در بورس تهران،کاهش شدید زیاندهی این سهم و آغاز خیزش آن برای سودآوری رسما آغاز شد.امری که در گزارش های  سه ماهه نیز تبلور پیدا کرد. بر اساس گزارش سه ماهه سال ٩٨ تراز عملیاتی منفی “وبصادر” ٤٧٣ میلیارد تومان بود،در حالی که این میزان در سه ماهه مشابه سال قبل بالغ بر یکهزار و ١٣٩ میلیارد تومان بود که تفاوت معنا داری داشته و سیگنال مثبتی را به فعالان بازار سرمایه صادر کرد.

همزمان با توجه به حجم قابل توجه سرمایه گذاری های هوشمندانه بانک در شرکت ها و افزایش میزان تورم،سودآوری بانک نیز رو به تزاید گذاشت، چنانکه صورت های مالی سه ماهه ابتدایی سال جاری نشان می دهد  “وبصادر” دو هزار و ٤٩٨ میلیارد سود شناسایی کرد که بیانگر رشد ۲۳ درصدی بوده است.

این رشد تحت تاثیر کنترل مطالبات در سطح زیر یک درصد، کاهش بهای تمام‌شده پول، افزایش صدور ضمانت‌نامه‌ها، افزایش منابع ارزان قیمت… حاصل آمد،اتفاقی که بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه را واداشت تا به عموم خریداران و به اصطلاح تازه واردان بازار سرمایه سیگنال خرید”وبصادر”را صادر کنند.سیگنالی که با بهبود شرایط بازار سرمایه  و ورود نقدینگی جدید،منجر به صف های خرید طویلی شد که برای پر تعدادترین سهام بورس تهران رقم خورد.

 

 

Twitter Google+ Facebook
173 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :

آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها